Mezi Itálii a Rakouskem roste napětí kvůli uzavření Brenneru

Zpráva dne: Podle italské strany je uzavření Brennerského průsmyku neodůvodněné.  Mezi Itálií a Rakouskem roste napětí. Čtyři rakouské Pandury jsou už u Brenneru, píše italský list Corriere.

Italové na to reagují tak, že „jim to připomíná film minulého roku“, to se prý hovořilo o zdech, ale pak vyšlo najevo, že touto cestou žádný migrant nepřišel. Pro takovýto krok není odůvodnění, dal vědět italský ministr zahraničí.

A Evropská komise prezentovala plán, který má ulevit Itálii z migračního tlaku. Estonsko, které je nyní předsednickou zemí EU, se rozhodlo věnovat jeden milion eur pro pomoc Itálii k řízení toků migrantů, kteří připlouvají z Libye a zahájit tak „znamení solidarity.“

Rozestavění rakouských „kontrol“ může být aktivováno i za méně než tři dny, jedná se o 750 vojáků. Sebastian Kurz, rakouský ministr zahraničí k tomu uvedl, že „přípravy na kontrolu hranice s Itálií nejsou jen správné, ale také nutné.“ „Rakousko se připravuje k obraně své hranice u Brenneru, pokud to bude nutné,“ dodal.

Ovšem italský ministr vnitra, Marco Minniti řekl, „že se jedná o neodůvodněnou iniciativu a navíc bezprecedentní.“ Dodal, že u Brenneru k žádným mimořádným událostem nedochází a vztahy spolupráce s rakouskou policií fungují výborně.

Itálie mezitím připravuje zprávu Mezinárodní organizace pro migraci, která disponuje daty ze Středozemí. Od ledna se jedná o 101 000 migrantů, kteří do Evropy připluli přes moře, více než 85 000 přímo dorazilo do Itálie, tedy téměř 85 % příchozích. V Řecku to bylo necelých 10 000, něco přes 6000 ve Španělsku a necelé tři stovky na Kypru.

Uzavření hranice prý nebude mít dopady, jak uvedl Gianni Torrenti, radní v regionu Friuli Venezia Giulia, protože prý žádný tok migrantů z Itálie do Rakouska neexistuje.

Evropská komise schválila také plán akce, jak z Itálie sejmout tlak migrace. EK urguje členské země, aby masivně přispěly do Fondu pro Afriku, aby dovršily příspěvek ve výši 2,6 mld. eur z evropského rozpočtu. Také by měly urychlit relokaci z Itálie a pokročit s reformou z Dublinu. A Itálie má také k dispozici 500 expertů na repatriace, kteří mohou být umístění podle žádosti.

Brusel po Itálii chce, aby skutečně repatriace zrychlila a aplikovala urychlené procedury. Také se doporučuje vytvořit seznam tzv. bezpečných zemí, čímž se může vydat rozhodnutí o repatriaci ve stejné době jako o azylu. Evropská komise se také zabývá posílením libyjských kapacit s projektem ve výši 46 milionů eur.

Kroky Rakouska nicméně našly odezvu u gubernátora tyrolského regionu, Gunthera Plattera: „Je potřeba dát jasné signály Itálii a uprchlíkům, že přes Brenner se přejít nedá.“

Na druhé straně poslankyně z Partito democratico (italská sociální demokracie) Marina Berlinghiere vyzvala Komisi, aby se dala do pohybu a „zahájila sankce a procedury porušení pravidel vůči Rakousku.“

Ilustrační obrázek: Autor – Haneburger – Eigenes Werk, Gemeinfrei, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15816002

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.