Trump je se svou severokorejskou politikou na rozcestí. Přitvrdí?

Bloomberg. Poslední severokorejský raketová test ukazuje na omezení americké politiky vůči této zemi, napsal Bloomberg k poslednímu vývoji. Americký prezident Trump se nyní musí rozhodnout, zda poslední test spolu se smrtí Američana vězněného v Severní Koreji, bude znamenat ukončení spolupráce s Pekingem a důraz na větší konfrontaci.

Zastánce tvrdé linie ve Washingtonu nový severokorejský test fakticky posílil a Bílý dům dal najevo několik gest, které by mohly vést k nepřátelskému postoji prezidenta Číny Si Ťin-pchinga.

Jenže to, co si může Trump dovolit je omezeno praktickými i ekonomickými skutečnostmi. Reakce musí být kalibrovaná, tak aby USA nezpůsobila další potíže.

Trump už na Twitteru dal najevo svoji nespokojenost s Čínou a jejími nedostatečnými kroky vůči Pchjongjangu, který pokračuje ve svých vojenských plánech. Velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová už dala najevo, že USA zavede sankce vůči jakékoliv zemi, která bude mít obchodní vztahy se Severní Koreou.

Zatím platí, píše Bloomberg, že Trump postupuje stylem „opatrné eskalace“. Jeho administrativa chce dál zatlačit na Čínu. Jak řekl Garry Samore, bývalý koordinátor Bílého domu pro kontrolu zbraní, Čína má ale obavy, že by zesílený tlak na režim Kim Jong Una mohl vést k něčemu zoufalému, dokonce k válce.

Vedle kroků, které už Washington realizoval, aby zesílil tlak – zavedení sankcí na čínské banky, které se Severní Korejí obchodují – jsou tu otázky tarifů na ocel, což by se dotklo čínské produkce. Je tu ale také otázka vojenské reakce. Posílená přítomnost amerického námořnictva v oblasti Pacifiku jako odpověď na severokorejské provokace, by mohla také znepřátelit Čínu.

To se také týká vojenských cvičení USA a Jižní Koreji a instalace systému THAAD na poloostrově, což Čína obojí kritizovala. V úterý Čína a Rusko navrhly, že Severní Korea vyhlásí moratorium na nukleární a raketové testy, pokud USA a Jižní Korea zastaví velká vojenská cvičení. Christopher Hill, který vedl americké rozhovory se Severní Koreou v době George W. Bushe, sdělil ale, že by takový návrh Číny a Ruska neměl být přijat. Důvodem je, že by taková dohoda nechtěně podpořila severokorejské přání rozdělit USA a Jižní Koreu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.