O něco víc, než vůbec nic: Německá reflexe summitu G20

Přečetli jsme: Summit G20 v Hamburku, který doprovázely protesty, tak tak unikl blamáži a výsledky jsou střízlivé, zní jeden z německých komentářů k proběhlému summitu dvaceti největších ekonomik světa.

Julian Heissler přináší pro německou Tagesschau reflexi právě uplynulého summitu G20 v Hamburku.

Německá kancléřka, píše Heissler, si to asi představovala jinak. Místo velký gest a pěkných obrázků tu byl „kravál“ v ulicích a handrkování o formulace. A u klimatu byl spor i zdokumentován.

Ovšem Donald Trump byl spokojen. Uvedl, že kancléřka „udělala velkolepou práci.“ Ovšem ani jeho chvála nemohla zakrýt, domnívá se Heissler, že summit jen tak tak unikl blamáži. Ale nakonec je tu závěrečný dokument. Ovšem žádný průlom tedy setkání nepřineslo.

Po probdělé noci se diplomaté dohodli na kompromisu u sporného tématu volného obchodu. To se na začátku téměř nepovažovalo za možné. Ale spor o nadkapacitu u oceli zůstává v agendě.

Také se podařilo USA zapojit u tématu regulace finančních trhů a spravedlivého zdanění firem. Ovšem u ochrany klimatu to bylo těžší. Na konci se prostě účastníci dohodli, že se zde nedohodnou. 19 účastníků z dvaceti se tak přihlásilo k realizaci závěrů Pařížské klimatické dohody. Je to neobvyklé, aby postoj jiné země byl „vzat na vědomí“ v závěrečné deklaraci.

Podařilo se ovšem docílit několika kompromisů. Například shoda na strategii vůči Africe, na čemž německému předsednictví velice záleželo. V budoucnu by měly být podpořeny investice soukromých firem do jednotlivých afrických států. To bude podpora, která by měla překračovat rámec rozvojové pomoci. Shoda byla i u užší spolupráce v boji proti mezinárodnímu terorismu. Na konci to byl ovšem úspěch, že se vůbec podařilo stvrdit závěrečné komuniké podpisy všech dvaceti zemí.

Střízlivý výsledek a pár úspěchů

Navzdory velkým očekáváním spíše střízlivý výsledek. Merkelová chtěla summit použít jako podporu ve volbách. Blokáda nové americké vlády zabránila politickým usnesením, a k tomu ještě ty výtržnosti. Dříve to byly pěkné obrázky státníků procházejících se po zelených bavorských loukách. A teď byl Hamburk ve znamení hořících barikád a vyrabovaných supermarketů.

Merkelová násilí přísně odsoudila; těm, kterým shořelo auto, nebo mají jiné škody, slíbila rychlou pomoc. Ale i tak hájila své rozhodnutí umístit summit do Hamburku.

Kvůli nepokojům a diskusím o nich téměř zaniklo, že „na okraj“ summitu se odehrálo hned několik úspěchů. Trump s Putinem při své první schůzce oznámili příměří v jihozápadní Sýrii. USA také přislíbily stovky milionů dolarů na okamžitou pomoc pro boj proti hladomoru. A také se hovořilo o konfliktech v Severní Koreji a na Ukrajině – ovšem bez viditelného pokroku.

Kancléřka na závěr summitu tvrdila, že její očekávání se naplnila. Očekávala, že rozhovory budou náročné, a tak tomu také bylo. A rozdíly se nehodily pod stůl. Kancléřka uvedla, že tam, kde není shoda, tam musí v komuniké zaznít nesouhlas.

Texty zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – JouWatch – https://www.flickr.com/photos/95213174@N08/34992701134/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60812942

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.