Jak se kalila CETA

V únoru 2017 psal europoslanec Jan Keller pro !Argument následující článek o tom, jak byla přijata smlouva CETA. V úterý smlouvu o volném obchodě přijal český parlament. Zatímco v EP sociálnědemokratičtí zástupci dohodu odmítli, čeští poslanci za sociální demokracii ji při úterním hlasování podpořili.

Smlouva o obchodu a investicích mezi Evropskou unií a Kanadou byla projednávána téměř sedm let. Tuto středu 15. února se o ní hlasovalo v Evropském parlamentu.

Pro smlouvu hlasovalo 408 europoslanců, proti smlouvě 254, hlasování se zdrželo třiatřicet poslanců.

O tom, že CETA bude odsouhlasena, se v kuloárech mluvilo zhruba od října 2016. Naznačovalo se přitom, že v německém Bundestagu se právě tehdy domluvily strany CDU/CSU a SPD definitivně na tom, že přijetí smlouvy je v jejich zájmu. Odtud se odvozovalo, že jednání v Bruselu, která zatím stála zcela ve stínu projednávání smlouvy TTIP, budou urychlena a smlouva CETA projde.

Mělo se tak údajně stát už někdy kolem Vánoc. Situaci zkomplikovalo stanovisko výboru pro sociální věci a zaměstnanost EMPL. Tento výbor si vyžádal, aby směl k CETA vydat své vlastní stanovisko. O tři hlasy se nám podařilo na výboru prosadit rezoluci, která jednoznačně doporučovala smlouvu odmítnout. Hlasování na výboru bylo dramatické, proti smlouvě se postavili sociálně demokratičtí poslanci Francie, Belgie, Bulharska a Česka. Smlouvu naopak hájili především sociální demokraté němečtí a ze skandinávských zemí.

Tento náš úspěch však přijetí smlouvy nezabránil, pouze je o něco oddálil. Vedení frakce socialistů a demokratů pod vedením Itala Gianni Pitelly vydalo stanovisko, ve kterém byl dokument výboru EMPL ignorován a socialističtí poslanci byli vyzváni k odsouhlasení CETA.

Při konečném hlasování na plénu byly karty již rozdány. Z nejpočetnější zhruba dvousetčlenné frakce lidovců hlasovalo proti smlouvě pouze pět poslanců, dalších sem se jich zdrželo hlasování. Všichni ostatní lidovci smlouvu podpořili

Z frakce konzervativců bylo proti devět, hlasování se zdrželo dalších pět.

Z frakce liberálů hlasovali proti pouze čtyři, další čtyři se hlasování zdrželi.

Naopak proti smlouvě hlasovali téměř všichni zelení. Jen dva zelení hlasovali pro a další dva se hlasování zdrželi.

Levicová GUE hlasovala kompletně proti CETA, nikdo nebyl pro, nikdo se hlasování nezdržel.

Překvapením byli čtyři euroskeptici, kteří CETA podpořili, mezi nimi náš Petr Mach. Z nezařazených podpořili smlouvu pouze tři poslanci, z frakce Marine Le Pen ji nepodpořil nikdo.

Druhá nejsilnější frakce socialistů a demokratů se při hlasování rozštěpila. Ze 190 členů frakce jich hlasovalo proti smlouvě 67, dalších 13 se hlasování zdrželo. Většina socialistů tedy smlouvu CETA podpořila. Největší podporu měla CETA mezi socialisty  německými, skandinávskými, španělskými, italskými a rumunskými.

Zcela jednoznačné bylo hlasování českých poslanců různých  politických stran. Všichni čtyři čeští poslanci za ČSSD a všichni tři za KSČM hlasovali proti smlouvě. Naopak všichni poslanci za pravicové strany (ANO, KDU-ČSL, TOP 09, ODS, Svobodní) smlouvu CETA svými hlasy podpořili.

Další informace o tom, co je dohoda CETA a jaký rizika obsahuje najdete v našem článku zde.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.