Místopředseda EP: Nevidím připravenost NATO bránit Ukrajinu

Deutsche Welle. Místopředseda Evropského parlamentu Alexander Lambsdorff v rozhovoru pro Deutsche Welle hovořil o vztazích EU a Německa s Ruskem, o ruském vměšování i o ukrajinských reformách a o členství Ukrajiny v NATO. Vedle kritiky Ruska a podpoře Ukrajiny v otázce její územní integrity, Lambsdorff také vyjádřil svůj názor na možnost členství Ukrajiny v NATO.

„Zdá se mi, že je to důležitý bod, který bohužel nechtějí vzít v Moskvě na vědomí, nebo ho ignorují. Německo v roce 2008, když Ukrajina podala přihlášku na členství v NATO, řeklo „ne“, Ukrajina nemá být přijata do NATO. Jiné země střední a východní Evropy, které jsme do NATO přijali, to chtěly. To je jejich pozice.

Musíme vzít ohled na zájmy samotného NATO, můžeme a chceme bránit Ukrajinu? Upřímně řečeno, nikde nevidím nějakou připravenost pro něco takového. Vidím připravenost stabilizovat situaci na Ukrajině, pomoci jejímu demokratickému rozvoji, jejímu hospodářskému růstu. Ale dát garanci následování paragrafu 5 dohody, která oceňuje napadení jedné země jako útok na všechny země alienace, takovou připravenost nevidím. A proto je v dané otázce nutné přistupovat s velkou trpělivostí a opatrností.“

Lambsdorff kritizoval Rusko za jeho anexi Krymu a další politiku, nicméně také se vyjádřil kriticky k ukrajinským reformám. Jak německému zpravodajskému kanálu sdělil: „Co se týče Ukrajiny, jsem naladěn kriticky. Zdá se mi, že za 25 let měli Ukrajinci mnoho šancí na to dosáhnout pozitivního rozvoje země. Pokud srovnáme Polsko a Ukrajinu, které po rozpadu SSSR a rozpuštění Varšavského paktu měly podobně podmínky pro rozvoj, podobné hospodářské ukazatele na jednoho obyvatele, tak nyní je Polsko třikrát více úspěšnější s větší prosperitou než Ukrajina. Pravděpodobně ukrajinské elity nechtěly modernizaci svojí země a reformy. Ukrajina musí ještě hodně co dohánět. Proto jsem kriticky naladěn ve vztahu k rozvoji Ukrajiny, ale to nemá nic společného s její státní suverenitou a právem na to, aby se respektovali její hranice.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.