Christine Lagardeová: Další finanční krizi bych nevylučovala

CNBC. Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová uvedla, že během svého života by další finanční krizi nevyloučila. Takové krize jsou podle ní nepředvídatelné a je potřeba se na ně připravit. Její komentář byl reakcí na výroky šéfky amerického FEDu, Janet Yellenové, v nichž řekla, že již další krizi neočekává.

Lagardeová svým výrokem, že další finanční krizi by během svého života nevylučovala, naznačila, že výroky Yellenové byly předčasné.

Na pozadí konference v Dubrovníku řekla, že „jednoho dne může být další krize.“ Lagardeová také řekla, že „plánuje mít dlouhý život a že doufá, že Yellenová též, takže bych vůbec nevsadila na to, že nemůže žádná další krize být. Existují cykly, které jsme viděli v minulém desetiletí, a to pak nelze vyloučit.“

Dodala, že „odkud přijde, jakou formu bude mít a jak mezinárodní a široce založená krize bude, se teprve uvidí. Typicky krize nikdy nepřicházejí, když je očekáváme.“

„Naše povinnost (tj. MMF) a také to, co předáváme ministrům financí a politikům je – buďte připraveni. Ujistěte se, že váš finanční sektoru má dobrý dohled, že je dobře regulován, že jsou instituce pevné a mějte dost nárazníků, abyste mohli potenciální krizi odolat,“ dokončila Lagardeová.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.