Kádrová rošáda před změnou vedení v Číně. Si prý upevňuje vliv

Reuters. Hlavní důvěrník prezidenta Si Ťin-pchinga a politická hvězda na vzestupu Čchen Mi-ner byl jmenován podle informací agentury Reuters do čela komunistické strany v jihozápadní provincii Čchung-čching. Jedná se o významný kádrový pohyb v období před podzimní výměnou vedení země a strany. Současný prezident si tak chce posílit svůj politický vliv před změnou.

Čchen nahradí dosavadního stranického šéfa provincie Sun Čeng-cchaje, o jehož dalším kádrovém osudu není oficiálně nic známo. Sun se ani neobjevil při prvním veřejném vystoupení Čchenga na postu stranického bosse v Čchung-čchingu. Pozice v této jihozápadní provincii je považována za vlivnou a Čchen sem byl přesunut z mnohem méně významného regionu země.

Tato čínská provincie Čchung-čching je zřejmě nejznámější díky korupčnímu skandálu v roce 2013, po němž byl její dosavadní stranický šéf poslán na doživotí do vězení, píše agentura dále.

Podle zdrojů je právě Čchen považován za černého koně vlivu současného prezidenta. Je tak možné, že se z provincie přesune přímo do politbyra. Povýšení na stranického šéfa významné provincie to prý potvrzuje.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.