Trump a Macron se podle očekávání sešli na vojenských tématech a boji proti terorismu

Bloomberg. Francouzský prezident Emmanuel Macron v závěru návštěvy Donalda Trumpa v Paříži ocenil francouzsko-americké spojenectví.

Oba státníci společně přihlíželi slavnostní vojenské přehlídce k pádu Bastily, které se letos jako vzpomínka na vstup země do první světové války zúčastnily také americké jednotky a letadla. Macron v projevu hovořil o přátelství obou zemí, které překračuje čas.

Při tiskové konferenci ve čtvrtek oba Trump i Macron zdůraznili vojenské otázky a boj proti terorismu jako dvě centrální témata. V současnosti americká armáda poskytuje logistickou a další zpravodajskou pomoc francouzským jednotkám v africkém Sahelu. Naopak francouzské letectvo podporuje Američany v Sýrii.

V krátké minulosti obou politiků v prezidentských úřadech se oba ocitli v jiných pozicích v otázce například klimatické změny. Nyní při konferenci Trump naznačil, že by snad mohl zmírnit svojí pozici k Pařížské dohodě o klimatu, od které za USA odstoupil. Macron řekl, že rozhodnutí USA respektuje.

Návštěva, která se nesla v duchu vojenských oslav a převládaly v ní vojenské tóny, se paradoxně sešla s rozpočtovými škrty nové francouzské vlády také v oblasti armády. Za to byl současný prezident už kritizován z řad velení. Do veřejné přestřelky se v této věci, tj. snížení armádních výdajů o 850 milionů euro na nákup vybavení, se dostal Macron s generálem Pierrem De Villiersem. Vláda slibuje, že rozpočtové škrty se budou vojenského rozpočtu týkat jen na tento rok. V roce 2018 čeká jeho navýšení.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.