Čínský prezident nařídil snížení dluhu čínských firem pod státní kontrolou

Financial Times. Čínský prezident Si vyzval státní firmy, aby snížily svůj dluh, ale navzdory očekáváním neoznámil nového finančního regulátora, který by dohlížel nad rostoucími riziky v tomto sektoru. Prezident uvedl, že proces snížení dluhu ve státem vlastněných firmách má maximální důležitost. O dění v Číně napsaly noviny Financial Times.

Také je potřeba „se podívat“ na tzv. zombie firmy, které jsou drženy při životě jen levnými úvěry. Prezident Si chce zajistit ekonomickou a sociální stabilitu, protože se blíží jeho druhé pětileté období.

Podle Banky pro mezinárodní platby je celkový dluh Číny 260 % HDP a dále roste. Nefinanční firmy tvoří asi dvě třetiny celkového břemene, problém je obzvláště závažný ve státem vlastněných průmyslových skupinách.

Super-regulační úřad zatím není ustanoven, protože není jasné, zda by se spojily dosavadní regulatorní komise, či zda by vrcholná role připadla Čínské centrální bance. Zde se hovoří o guvernéru Čou, který by měl již brzy ze své funkce odejít. I tak ale dochází k intenzivnější spolupráci mezi regulatorními agendami.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.