Ropný průmysl varuje Spojené státy před dalšími sankcemi proti Rusku

Financial Times. Návrh Senátu je tak široký, že by mohl zasáhnout projekty po celém světě, informovaly Financial Times o posledním vývoji. 

Navržené nové americké sankce proti Rusku, které schválil Senát, by mohly mít „nezamýšlené důsledky“, poškodit americká pracovní místa a projekty po celém světě, varovali zástupci ropného byznysu.

Tento návrh, který je nyní ve Sněmovně reprezentantů by zakázal americkým občanům i firmám poskytovat zboží, služby či technologie pro hlubokomořské, arktické či břidličné projekty, v nichž by byly zapojeny ruské firmy.

Zástupci ropného průmyslu uvedli, že navržená pravidla jsou tak široká, že by mohly poškodit americké firmy a omezit produkci ropy a plynu v mnoha zemích mimo Rusko.

Někteří Republikáni chtějí návrh zmírnit, ale Demokraté jsou proto, aby znění zůstalo tak, jako v Senátu. Ozvali se také Evropané, kteří považují americké výhrůžky vůči projektu Nord Stream 2 za „nepřijatelné“.

Legislativa by mohla také znemožnit americkým firmám, aby se účastnily projektů, kde Rusko není partner, ale má podíl v infrastruktuře, jako je tomu např. ve Vietnamu, kde má Rosněft podíl na ropovodu.

Absolutně paradoxní efekt by mohl nastat u projektu pole zemního plynu Šah-Deniz v Azerbajdžánu, kde má malý podíl Lukoil. Projekt spoléhá na dodávky americké techniky a je navíc zaměřen na vytvoření konkurenční nabídku plynu vůči Rusku.

Dalším ohroženým projektem by mohl být Tengiz v Kazachstánu, kde se angažuje Chevron. Ale ropa odtud teče přes Rusko do Černého moře. Takže i zde by zasáhl návrh sankcí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.