Trumpova návštěva v Polsku. Cui bono?

Přečetli jsme: Jak zhodnotil polskou návštěvu Donalda Trumpa jeden z předáků polské levice? Co znamenala pro polskou konzervativní vládu? A co pro samotného Donalda Trumpa?

Návštěva Donalda Trumpa v Polsku byla zaranžovaná na poslední chvíli, protože se Trumpův tým obával přijetí Trumpa ve Velké Británii, píše zakladatel hnutí Politika Kriticzna Slawomir Sierakowski pro Social Europe.

Proto byla vybrána ta nejvíce proamerická země v Evropě – Polsko, protože tato návštěva měla zaručený úspěch. Ostatně Donald Trump umí dobře mluvit k nacionalisticky laděnému davu, jak se ukázalo také v případě Polska, kde se jeho řeč setkala s velkým aplausem. Projev, který se věnoval polskému mučednictví, byl přesně to, co obě strany – ta polská s vládou strany Práva a spravedlnosti i ta prezidenta Trumpa, čelícího doma problémům ohledně vztahů s Ruskem – potřebovaly.

Nešlo ale jenom o rétoriku. Trump ve svém projevu překvapivě potvrdil platnost článku 5 Severoatlantické dohody a rovněž ohlásil program nákupu amerických Patriotů pro polskou armádu, v hodnotě 8 miliard dolarů.

Konečně, rovněž nečekaně, se Trump obul do Ruska ohledně jeho podpory Asada v Sýrii a také ohledně ruského Gazpromu s jeho dodávkami plynu do EU.

Trumpova slova se nesetkala s aplausem jenom na straně vládní stany, ale fakticky po celém spektru. Včetně Lecha Walesy, který dnešní vládu kritizuje a na kterého Jaroslaw Kaczyński neustále cílí svoje útoky.

Oproti mediálním obrázkům Trump nemluvil a nedostalo se mu potlesku od více než 2000 lidí, kteří byli jeho řeči přítomni na náměstí Krasińského. A levicové skupiny zorganizovaly sice malé, ale protesty.

Nicméně navzdory tomu, že jen 13 % Poláků vidělo Trumpa jako dobrou volbu po jeho listopadovém zvolení, Trump nyní získal poměrně velkou podporu.  Poláci na Trumpa reagovali pozitivně, z čehož, jak míní Sierakowski bude profitovat hlavně vládní strana Právo a spravedlnost (PiS).

Ostatně Trumpovu návštěvu komentoval už současný prezident Evropské rady Donald Trump jako těžký moment pro polskou opozici, protože Trumpova návštěva je skutečně diplomatickým úspěchem vládní strany.

Není tak divu, že právě politici Práva a spravedlnosti v Polsku Trumpovu řeč vyzdvihovali a komentovali. Týkalo se to polského prezidenta Andrzeje Dudy nebo ministra obrany, vlivného politika PiS Antoni Macierewicze.

Výzkumy ukazují, že veřejné mínění vidělo návštěvu jako výhodu pro Polsko – z 52 % respondentů. 41 % si myslí opak.

Nicméně opoziční politik a bývalý ministr zahraničí Polska Radek Sikorski už varoval, aby PiS kartu s návštěvou Trumpa nepřehrála. To se týká i nové iniciativy na energetickou spolupráci iniciativa Tří moří, která by se mohla lehce stát konfrontační vůči Západu.

Méně nadšený byl liberální polský tisk, který mimo jiné viděl v Trumpových slovech projev jeho obchodního cynismu, který hrál na polské city ohledně národního mesianismu. Jak píše Sierakowski v závěru, projev ve Varšavě byl stylizován v duchu opravdového zájmu Trumpa o Polsko a dostal se pak do kontrastu s vystoupením na G20. Tady, míní autor, se Trump summitu věnoval jen neochotně a lídři jiných zemí se podle toho zařídili.

Polsko by se ale mělo vyvarovat této nepřiměřenosti, protože je jasné, že Trump se odcizuje západní Evropě, na které závisí budoucnost Polska. Bývalý premiér Polska Leszek Miller k tomu dodal: „Trump odletěl, ale Polsko zůstalo v Evropě.“

Texty zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – The White House from Washington, DC – President Trump’s Trip to Poland, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60710595

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.