Sčítání škod v Perském zálivu kvůli embargu na Katar

Financial Times.Tvrdě vybojovaná reputace stability regiony je nyní ohrožena, konstatují Financial Times.

Čtyři arabské země uvalily před měsícem na Katar embargo, zavřely letecký, námořní prostor i pozemní hranici. Pro obchodníky ovšem nastal zmatek. A konec konfliktu není v dohledu.

Embargo ovšem ohrozilo tvrdě získanou stabilitu zemí Perského zálivu jako regionu příznivého pro byznys uprostřed neklidného Blízkého východu. Nyní není možné cestovat z či do Kataru, jsou rozděleny rodiny, obchodní vazby a poškozeny investice. Už tak je pro podnikatele obtížné se vypořádat s nižšími cenami ropy a nyní ještě tato rána v podobě nejistoty, zmatku, která se odráží ve vyšších nákladech.

Katar patří k nejbohatším zemím na světě, s malou populací jen 2,7 milionů lidí. Jenže hranice k Saúdské Arábii je uzavřená, takže země musí loďmi a letadly dovážet ovoce a zeleninu z Iránu a mléčné produkty z Turecka. Malé firmy jsou těžce postiženy narůstajícími náklady na dopravu  – po moři, nebo letecky. Spojené arabské emiráty odmítají vybavovat i dodávky určené pro Katar přes třetí země. Katar zde musí využívat Ománu, který je ve sporu neutrální. Jenže takováto dodávka je deset dní navíc. Firmy zároveň vymýšlejí, jak embargo obejít.

A také nadnárodní firmy jsou donuceny přemýšlet, zda je obchod s Katarem dost lukrativní na to, aby si rozhněvaly Saúdskou Arábií, Spojené arabské emiráty a Egypt. A to jsou tři největší ekonomiky na Blízkém východě. Krize vede k tomu, že firmy musejí restrukturalizovat – oddělit katarské operace stranou.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.