Německý spor s Tureckem: konec trpělivosti

Zpráva dne:  Německé vládě dochází trpělivost s Tureckem, píše německá ARD Tagesschau o aktuálním vývoji napětí německo-tureckých vztahů.

Dlouho zacházela německá vláda s Tureckem opatrně, ale s tím je nyní konec. Po zatčení bojovníka za lidská práva Petera Steudtnera, oznámil ministr zahraničí Gabriel nové zaměření v turecké politice. A ta zasáhne především ekonomiku země.

Po mnoha apelech a varováních oznámila spolková vláda nové zaměření své politiky vůči Turecku. Například se Němcům cestujícím do Turecka doporučuje „zvýšená opatrnost.“ Doporučení pro zahraniční cesty jsou zveřejňována na internetu a pravidelně aktualizovány. Nyní je tedy v případě Turecka doporučeno, i u krátkodobých pobytů zanést se v seznamu Němců v zahraničí na konzulátech a velvyslanectvích.

Jaké dopady bude mít toto zpřísnění na cestovní ruch, není ještě jasné.

Zpřísnění vztahů se bude týkat také státního zajištění v případě tureckých obchodů, také se budou znovu promýšlet otázky investičních úvěrů a hospodářské pomoci, tvrdí ministr zahraničí. Nelze prý investovat v zemi, v níž není žádná právní jistota a kde jsou řádní podnikatelé srovnáváni s teroristy. Ale reakce na úrovni EU bude obtížná. Prověření plateb EU do Turecka musí být diskutováno členskými státy. Nicméně právě Německo je hlavní odběratel tureckých výrobků a po Číně druhý největší dodatel do Turecka.

Je zřejmé, že takováto opatření budou mít negativní dopady na export. V takovém prostředí nelze ani pomýšlet na nové německé investice v Turecku. Ministryně hospodářství Brigitte Zypries hovořila o novém „dnu“ v oblasti hospodářských vztahů. Není prý možné, aby početné německé firmy najednou našly samy sebe na černém seznamu a byly označeny za podporovatele terorismu.

Ministr Gabriel také zdůraznil, že nové směřování zahraniční politiky vůči Turecku bylo odsouhlaseno jak Schulzem, tak i Merkelovou.

Gabriel se obává, že současná obvinění z terorismu mají sloužit k tomu, aby se každý kritický hlas v Turecku umlčel – a to i hlasy z Německa.

Novináři ocenili tento krok s tím, že dříve v takovýchto případech dostala přednost ekonomika.

Turecko kritiku odmítá a v případě zatčeného německého občana tvrdí, že spolková vláda musí uznat nezávislost turecké justice a chovat se racionálně.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.