Popularita francouzského prezidenta se propadá. Kvůli škrtům

France 24.  Popularita Emmanuela Macrona zaznamenala rekordní propad, informoval v pondělí francouzský globální zpravodajský kanál France 24.

Líbánky prezidenta s veřejností jsou u konce, protože do hry přicházejí škrty ovlivňující armádu i bydlení.

V červnu bylo s Macronem spokojeno 64 % lidí, v červenci 54 %, což je na francouzské poměry největší propad za tak krátkou dobu od doby prezidentování Jacquese Chiraca.

Prezident překvapil škrtem ve výši 850 milionů eur v oblasti vojenství. Generál Pierre de Villiers následně rezignoval. Ovšem škrt byl kritizován řadou členů Macronovy strany. Ještě větší rozpor se týká toho, že Macron se zavázal zvýšit výdaje na obranu na dvě procenta HDP do roku 2025 v souladu s cíli NATO.

A také se bude škrtat podpora bydlení. To se dotkne asi 800 000 studentů, kteří dostávají 225 eur měsíčně. Ovšem snížení je malé, celkově podpora bude zachována.

I tak se ale někteří studenti rozčílili a na Twitteru kritizovali Macrona s tím, že musí snížit podporu na bydlení, když už bude snižovat daň z bohatství.  Vláda se brání tím, že toto rozhodnutí vlastně padlo už za vlády Francoise Hollanda. To již byly škrty schváleny, ale nebyly zavedeny. A nyní zavedeny budou.

A také se bude škrtat v rozpočtu pro práva žen. Má jít až o 25 %. Je prý jasné, že „jako všude“ i zde budou škrty. Nicméně ještě není jasné jak velké, uvedla zástupkyně pro sféru rovnosti mužů a žen. Ženy tyto škrty kritizují i kvůli tomu, že i tak je rozpočet na tuto sféru směšně malý – necelých 30 milionů euro, což je asi šest tisícin celkového rozpočtu. Tyto škrty byly překvapivé, neboť prezident Macron se prezentoval jako velký zastánce ženských práv během své volební kampaně. Dokonce na ženském fóru v Paříži prohlásil, že „je feminista.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.