Sněmovna reprezentantů hlasovala jasně pro sankce proti Rusku

Financial Times.  Pokud Trump zákon podepíše, Evropané se obávají dopadu na plynovody, informovaly o středečním rozhodnutí Financial Times.

Sněmovna drtivě hlasovala pro uvalení nových sankcí na Rusko, a to za údajné vměšování do voleb. Dále byly separátně schváleny represivní opatření vůči Iránu a Severní Koreji.

Paul Ryan k tomu uvedl, že nelze podceňovat mnoho hrozeb, kdy americkou národní bezpečnost ohrožuje Irán, Rusko a Severní Korea. Tito zlí aktéři se prý dlouho snaží o oslabení USA a narušení globální stability.

Zákon byl schválen drtivou podporou obou stran. Jedná se o nejširší balíček sankcí v historii. Jde o to „utáhnout šrouby“ našim nejnebezpečnějším nepřátelům, aby mohli být Američané v bezpečí, tolik Paul Ryan.

Evropští spojenci ovšem hrozí odvetou, protože je možné, že by sankce ohrozily např. Nord Stream 2. Trump je v nepříjemné pozici, zda využít svého práva a zákon vetovat. Tím by si jistě vysloužil další narážky na své vazby s Kremlem.

Bílý dům se také obává, že znění zákona by mohlo omezit pravomoci prezidenta provádět zahraniční politiku. Brusel mezitím stupňuje diplomatickou ofenzívu proti sankcím. Nejde totiž jen o Nord Stream 2, ale i o řadu projektů včetně Pobaltí a továrny na zkapalnělý zemní plyn, kde má podíl Gazprom. Jde i o tzv. Blue Stream, kde má podíl italská Eni a je spojen s Ruskem a Tureckem. BP by mělo problémy pokračovat s aktivitami s ruskou Rosněftí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.