Francie naštvala Itálii kvůli znárodnění loděnice

Financial Times. Roztržka mezi Francií a Itálií se prohloubila poté, co francouzský ministr pro ekonomiku slíbil, že zestátní francouzskou loděnici, pokud Itálie nebude souhlasit s rozdělením vlastnictví aktiv. Hrozby ukazují na limity liberalismu francouzské vlády, alespoň tedy pokud jde o zahraniční převzetí.

Bruno Le Maire uvedl, že Francie převezme kontrolu na loděnicí STX a najde jiného kupce, pokud Italové nebudou souhlasit s podílem 50-50. Za současné dohody má Francie možnost vykoupit všechny akcionáře firmy. Itálie měla čas do čtvrtka, aby akceptovala nabídku 50-50. Jenže Italové si přeli, aby firmy ovládal italský státní loďař Fincantieri. Italský ministr financí Padoan k tomu uvedl, že „se jedná o dobrý test, zda ti, kteří hovoří pro Evropu a o liberalismu, se tím také budou řídit.“ Francie nakonec loděnici znárodnila. 

Italové si stěžovali, že jsou Evropané a nepřipustí, aby se s nimi zacházelo hůře než s Korejci. Problém s loděnicí začal minulý rok, kdy se do problémů dostala mateřská firmy z Jižní Koreje. Aktiva byla dána k prodeji a předběžnou nabídku vyhrála italská Fincantieri – to bylo ještě za Hollandovy vlády. Ale Macron v květnu nařídil revizi dohody. Loděnice je politicky senzitivní téma, zaměstnává více než 2 500 lidí, ale jedná se o jediné místo ve Francii, které může stavět letadlové lodě. Tento spor navíc posiluje neshodu obou zemí u Libye, kde měla Itálie tradičně vedoucí roli. Italští představitelé si také stěžují na nedostatečnou kooperaci Francie v migrační krizi.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.