Katar jde se stížností na „nelegální obléhání“ k WTO

Financial Times.  Katar podal formální stížnost u Světové obchodní organizace proti „nelegálnímu obléhání“ svých arabských sousedů, napsaly Financial Times. Stížnost popisuje embargo na Katar jako bezprecedentní a obviňuje Saúdskou Arábii, Spojené arabské emiráty, Egypt a Bahrajn z porušení základních pravidel a konvencí WTO (Světové obchodní organizace) o obchodě zbožím a službami, o obchodních aspektech duševního vlastnictví.

5. června čtyři arabské země odřízly svého souseda ve vzduchu, na moři i na zemi spolu s přerušením diplomatických vztahů. Katar musel změnit systém dodávek, dováží potraviny z Turecka a Iránu a používá přístavy v Ománu. I tak se ovšem importy propadly o 40 %.

Katarský ministr ekonomiky uvádí, že se jedná o jasné porušení konvencí mezinárodního práva.

Krize je nejhorší za mnoho let, ovlivňuje celý Perský záliv a staví proti sobě americké spojence, vytváří obchodní nejistotu pro Katar. Právě Katar je největším vývozcem zkapalnělého zemního plynu na světě a také má hostit mistrovství světa ve fotbale v roce 2022.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.