Saúdská Arábie chystá „revoluční“ turistický projekt na Rudém moři

Zpráva dne: Bezprecedentní turistický projekt, který má pomoci zemi zbavovat závislosti na příjmech z ropy a zrevolucionizovat saúdský turismus, oznámila vláda konzervativního království. 

Bloomberg. Saúdská Arábie vyhlásila nový turistický projekt na Rudém moři, který bude financován ze zdrojů suverénního fondu království a počítá rovněž se zahraničními investory. V plánu je přeměnit stovky kilometrů nedotknutého pobřeží Rudého moře v globální turistickou destinaci. Cílem je zmenšit hospodářskou závislost země na příjmech z prodeje ropy a diverzifikovat tak místní ekonomiku.

Má se jednat o prostor 34 000 km² mezi městy Umluj a Al Wahj, kde leží také celkem 50 ostrovů, pláže a spící vulkány, ale také některé historické památky. Jeden z dokumentů k projektu tvrdí, že oblast bude semiautonomní, tj. budou na ní platit nezávislé zákony a regulace, které bude spravovat soukromý výbor, což signalizuje, že zde budou platit jiná pravidla než ve zbytku konzervativního království. Turisté z většiny zemí nebudou potřebovat víza, nebo se jim proces jejich získání zlehčí prostřednictvím online možností.

Pokud by projekt byl úspěšný, změní zásadním způsobem saúdský turismus, který se zatím spoléhal v podstatě jenom na náboženské poutě do Mekky.

Konzervativní království nyní poněkud mění svoje striktní pravidla společenského života, a to pod vedením ambiciózního korunního prince Mohameda bin Salmana. Ten vsadil na postupně liberalizovaný zábavní průmysl a zvýšení spotřeby domácnosti jako na zdroje růstu. Příjmy ze zábavního průmyslu mají pomoci ekonomice země a její závislosti na ropě.

Počátek celého turistického projektu je naplánován na rok 2019 a realizován má být do roku 2022, a to včetně výstavby moderních hotelů a nové dopravní infrastruktury. Má podle plánů také vytvořit na 35 tisíc pracovních míst a přispět k HDP země asi 4 miliardami dolarů ročně.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.