Bude brazilský prezident Temer obžalován?

Zpráva dne: Brazilský prezident Michel Temer čelí závažným obviněním z korupce, bránění spravedlnosti a také z úplatků i nákupu hlasů. Proč ho ale tato podezření nejspíš stát úřad nebudou?

ARD Tageschau. Obvinění proti brazilskému prezidentovi jsou závažná: korupce, bránění spravedlnosti, podplácení, píše ARD Tagesschau o případu. Parlament má rozhodovat o tom, zda se bude prezident zodpovídat před soudem. Temer, uvádí Tagesschau, ale prý za sebou shromáždil velkou řadu podporovatelů.

Má být zodpovědný za úplatky ve výši milionů a podezřelý z toho, že bránil spravedlnosti a kupoval si hlasy. A jeho popularita u obyvatelstva je u pěti procent. Ovšem rezignovat, to brazilský prezident jasně odmítá. Prý jsou obvinění proti němu politicky motivovaná. Parlament bude rozhodovat o tom, jestli proti němu bude vznesena žaloba. Pokud budou dvě třetiny poslanců pro, pak půjde tato kauza k nejvyššímu soudu.

Jenže, zdá se, že se toto nestane. Temer má totiž dost spojenců. Však také jeho blízcí říkají, že „jde o útok na prezidenta, ošklivou pomluvu, bez důkazu.“

V dolním komoře má prezident pěknou většinu. Právě jemu totiž vděčí řada politiků za moc a vliv. No a také většina politiků „v tom jede s ním“ – brazilskou demokracii sužují špinavé peníze, černá konta a prapodivné dohody.

Socialistická opozice chce, aby Temer skončil. Uvádí, že chce na svou stranu dostat penězi nejméně 80 poslanců. Ale to prý znamená, že jistotu tedy prezident ještě nemá.

Ale občané do ulic už moc nechodí. Politika se zdá být takovým dé ja-vu. Je tomu rok, co byla z úřadu odstraněna Dilma Rousseffová, které dodnes ale nebyl žádný závažný přečin prokázán. A teď jde znovu o hlavu státu.

Přitom ale v případě Temera jde o skutečně vážná obvinění, ke kterým jsou i nahrávky a policejní záznamy. Temer ale uvádí, že se chce obvinění rychle zbavit.

Nicméně generální prokurátor má proti prezidentovi ještě další dvě žaloby. Temer se ovšem prezentuje jako bezmocný chudák, který chce jen pracovat pro blaho národa.

Prezidentské volby budou v Brazílii už příští rok.

Ilustrační obrázek: Autor – Michel Temer – 06/07/2017 – Transmissão de Cargo de Presidente da República, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60775919

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.