Je Trumpova touha vyhrávat rizikem?

Přečetli jsme: Proč může být touha amerického prezidenta Donalda Trumpa vyhrát rizikem a v čem se americký prezident ve svém názoru na význam armády k dosažení vítězství mýlí?

Chmurná realita se objevila v myslích obyčejných Američanů, píše Christopher Preble pro konzervativní zahraničněpolitický magazín The National Interest, „Už nevyhráváme.“

Taková zpráva nezní dobře v zemi, která porazila nacistické Německo a Japonsko, poslala jako první člověka na měsíc a podařilo se jí vymanévrovat SSSR ze studené války a porazit Saddáma Husseina v Kuvajtu v řádu několika dní. Taková země by neměla mít těžkosti s tím porazit povstalecké skupiny, jejichž nejvražednějšími zbraněmi jsou obyčejné pomůcky z domácnosti nebo vyřazené vojenské miny.

Donald Trump opakovaně tuto neschopnost zvítězit adresoval během prezidentské kampaně. A našlo si to ohlas. Jeho řešení bylo jednoduše ďábelské: bojuj víc, nebo přestaň bojovat. Také v úřadě prezidenta se Trump nevyhýbá tématu a stěžuje si na špatný stav armády i na nedostatek vítězství, a také znovu opakoval, že je nutné buď vyhrávat anebo nebojovat vůbec.

Po skoro sedmi měsících v úřadě Trump také zjistil, jak těžké je přestat, což vůbec neznamená, že by věděl, jak vyhrávat.

Trump se vyhnul službě ve Vietnamu, ale je absolventem vojenské střední školy, což mu dává podle vlastních slov „více vojenského tréninku, než má hodně lidí, kteří byl v armádě“. Trump si myslí, že má vojenské znalosti a podobně jako řada Američanů viděl ve filmech a v televizi vojenský potenciál USA. Věří tomu, že tyto obrázky zaručují vítězství.

Při slavnostní inauguraci vojenské lodi USS Gerald R. Ford prezident Trump řekl, že USA v boji nechtějí férový boj, ale vítězství. Dodal rovněž, že letecká loď je zastrašujícím nástrojem, který USA brání proti boji na prvním místě. Jak k tomu jiný pozorovatel ironicky dodal, kdyby tomu tak bylo, k 9/11 by nedošlo.

Když vojenská síla nezaručuje dosažení politických cílů, ale chcete vyhrát

Trump není v těchto názorech podle Prebla sám, protože si něco podobného myslí řada lidí, zvláště těch bez vojenské zkušenosti. Myslí si tak, že když dokážete zabít s přesností, dosáhnete také politických cílů, které zamýšlíte. Důsledkem je, že nemožnost dosažení našich cílů znamená nedostatek vůle použít odpovídající vojenskou sílu.

Bez ohledu na to Trump sliboval svým spoluobčanům, že bude vyhrávat a to tak, že je to budou nudit. Prezident ale nemluvil o válkách, ve kterých USA nyní jsou. Mluvil dokonce o vyhýbání se hloupým válkám, jako byla ta v Iráku, a to v době, kdy jen málo republikánů něco takového veřejně vyslovilo. A mnoho lidí Trumpa volilo ne proto, že chtěli, aby se USA snažily více, ale hlavně proto, aby přestaly.

V případě Afganistánu nyní Trump odolává tlaku svého bezpečnostního poradce generála H.R. McMastera, který chce zvýšit počet amerických jednotek v této zemi. Trump zatím řekl, že chce přijít na to, proč jsou USA v této zemi už 17 let.

Nejjednodušším kurzem by bylo pokračovat v použití síly: vypustit rakety, poslat armádu, vybombardovat nepřítele – a věřit v to, že videa, které to dokumentují nebudou zapáchat prohrou, ale signalizovat cestu k vítězství.

Jenže nakonec každý politik potřebuje nějaké opravdové vítězství. A autor se obává toho, aby Donald Trump v zoufalé potřebě po něm, nehledal takové vítězství v Severní Koreji nebo v Íránu, než že by pokračoval ve bojích svých předchůdců. A aby právě tam nezjistil, že vítězství ani tady není tak lehké.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – The White House from Washington, DC – Commissioning Ceremony of the USS Gerald R. Ford, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61396463

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.