Nový šéf štábu John Kelly bude čelit rodinné převaze v Bílém domě

Zpráva dne:  Jmenování nového šéfa prezidentského štábu, generála ve výslužbě Johna Kellyho je vnímáno jako krok k zavedení pořádku do chaoticky vedeného Bílého domu. Otázkou ale zůstává, zda se povede generálovi zorganizovat samotného prezidenta?

Nový šéf štábu prezidenta generál John Kelly a jeho úvod v Bílém domě byl doprovázen dvěma důležitými osobami. Ivanka Trumpová už tweetovala, že „generál Kelly je opravdový americký hrdina“ a na fotce je ona i její muž, napsaly Financial Times k personálním změnám v Bílém domě. 

Jak Ivanka, tak její muž Jared Kushner jsou v Bílém domě intenzivně přítomni, od různých schůzí v Bílém domě po soukromý vztah s prezidentem, který převyšuje cokoliv, co se odehrává s jeho „ostatními poradci.“

Jenže, tento vztah se má prý změnit. I Ivanka a její muž se nyní budou hlásit Kellymu. Není ovšem jasné, jak moc se skutečně toto pravidlo bude dotýkat prezidentovy dcery a jejího manžela.

Je ale jasné, že oba dva doufají, že právě generál může vnést trochu disciplíny do chaotické administrativy. Oba dva prý angažmá Kellyho velice podporovali.

Nástup generála ve výslužbě Kellyho ukončil zatím obtížné období, v němž odešel jak mluvčí Steve Spicer, tak i Reince Priebus a nakonec i Anthony Scaramucci, který krátce Spicera v roli mluvčího nahradil. Nad Scaramuccim ale prý nikdo netruchlí, protože svůj úkol splnil – a to bylo dostat ze hry tehdejšího šéfa štábu Priebuse. Ten byl totiž ostatními v Bílém domě považován za slabého a nedůvěryhodného.

Sice se zdá, že Ivanka i Kushner budou nyní Kellyho respektovat, ale je sporné, zda skutečně ztratí právo, kdykoliv si to nakráčet do Oválné pracovny, což porušuje tradiční protokol Bílého domu.

Trump sice teoreticky jasnému vymezení hranic autority rozumí, jenže v reálu něco takového vyžaduje přísnou regulaci, které se celý život vyhýbal.

Například stačí vzpomenout, kdy Trump měl rozhovor s deníkem New York Times, když do Oválné pracovny vkráčela Ivanka Trumpová se svou šestiletou dcerou Arabellou. Vysvětlení bylo, že prostě jen chtěly říct „ahoj“

Podobně, když Trump dával zvláštní rozhovor pro Wall Street Journal, opět se neočekávaně objevila Ivanka.

Vytvoření hierarchické struktury je dobrý nápad, ale celkově panuje skepse, jak bývalý generál napraví Bílý dům. Někteří ovšem tvrdí, že problém není ani Ivanka, ani Kusher. Problém je prý sám prezident. Max Boot z Rady pro mezinárodní vztahy to formuloval jasně: „…pokud Kelly nevezme prezidentovi jeho twitterový účet, tak nevím, jak bude schopen ho ukočírovat od špatných rozhodnutí.“

Ilustrační obrázek: Autor – neznámý, U.S. National Archives and Records Administration, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16583394

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.