Sabotovat rusko-americké vztahy. Nadobro

Přečetli jsme: Další z pohledů na nové kolo americko-ruské konfrontace pracuje s pojmem deep state, kterému už jsme věnovali pozornost. Publikujeme jako další úhel pohledu na poslední vývoj.

Tyler Durden, což je pseudonym autorů alternativního blogu Zero Hedge, napsal z poněkud jiného pohledu o nové vlně protiruských sankcí a o tom, jak se americký deep state snaží nadobro zničit všechny možnosti obnovení vztahů mezi USA a Ruskem.

Po měsících debat o špatném stavu vztahů mezi USA a Ruskem to bylo setkání G20 v Hamburku, které nabídlo možnost dvou lídrů se setkat. Zdá se, že se oba dva lídři v Hamburku setkali hned třikrát. Příměří dosažené v jižní Sýrii mělo být prvním krokem nového směru vztahů mezi oběma zeměmi.

Ovšem, dalo se předpokládat, že deep state nebude za výhled na spolupráci rád, takže se mainstreamová média hned vrhla na Trumpa, kvůli údajně „tajným domluvám“ s Putinem. Zdá se, že si představitelé dvou jaderných mocností spolu už nemohou ani promluvit.

Předchozí příměří dosažené mezi Lavrovem a Kerrym byla ze strany USA sabotována. Moskva následně přerušila vojenskou komunikaci s Washingtonem. Tentokrát byla strategie rafinovanější v tom sází spíš na legislativní prostředky než vojenskou sílu.

Senát drtivě zvolil cestu uvaleních nových sankcí, jejichž hlavním účelem je znemožnit americkému prezidentovi možnost sankce proti Rusku ukončit. Neshoda se týká situace na Ukrajině, v Sýrii, jaderných zbraní, údajného hackování amerických voleb a údajného záměru Moskvy provést invazi do Pobaltí.

Zdá se, že hlavní hnací silou za Senátem a jeho hlasováním jsou lži, chybné informace a zamlžování.  Podepsáním zákona se prezident Trump nutně zbaví části své autonomie.

Poslední Trumpův krok se týká financování džihádistů bojujících proti Asadovi v Sýrii, resp. zastavení jejich financování. Těžko říci, jestli to přímo nařídil CIA, nebo jestli to byl nezávislý soud CIA vzhledem k plánům, které ještě neznáme. Ale vypadá to, že tento krok obzvláště rozčílil deep state, protože destabilizační plány pro Sýrii jsou tím utlumeny a Moskva bude mít plnou kontrolu nad syrským státem a jeho osudem.

Role deep state, kromě toho, že se musí obohacovat přes vojensko-průmyslový komplex, je založena na neustálé potřebě USA mít nepřátele, což znamená obrovské investice do zbrojení a zpravodajských služeb – to jsou dvě hlavní složky deep state.

Teorie 4 plus 1

Teorie 4+1 ve vojenské hantýrce ukazuje na čtyři hlavní hrozby pro USA plus další k tomu a sice: Rusko, Čína, Irán, Severní Korea a terorismus. Mít čtyři silné nepřátele – regionální, ne-li přímo globální mocnosti jako je Rusko a Čína, vytváří pro USA nutnou podmínku, aby tak ospravedlňovaly svou účast v regionech jak je Blízký východ, jihovýchodní Asie či východní Evropa.

Ve všech těchto oblastech americká pozornost se váže k jedné z těch čtyř hrozeb. A páté nebezpečí, terorismus, to funguje jako leptavá látka, která postupně rozežírá svobody jak uvnitř USA, tak u jejich spojenců a také ospravedlňuje americkou účast v historicky nepřátelských regionech jako je Blízký východ. Tady jsou pod záminkou boje proti terorismu. Jenže ve skutečnosti jde o to, že USA tam prosazují své vlastní geopolitické zájmy. A také je tu finanční stránka – potřeba rozšiřovat svou vojenskou mašinérii po celé planetě v naději, že tak ovlivní každé téma politickou, ekonomickou, či vojenskou mocí či tlakem.

A konečná hra je prodlužovat co nejdéle agonii unipolárního Američany dominovaného světového pořádku, který rapidně upadá a může ho nahradit spravedlivější multipolární svět.

Nejnovější návrh Senátu znamená, že deep state se chce vyhnout riziku, že Trump by snad mohl využít vlastní iniciativy a zrušit sankce proti Moskvě a jít cestou míru s Ruskem. Usmíření s Ruskem je vnímáno velice podezřele minimálně dvěma spojenci USA, což je Izrael a Saúdská Arábie. Žádné další dvě země nemají ve Washingtonu silnější lobby než tyto dvě země. Deep state se tedy dívá na sabotování vztahů mezi USA a Ruskem pozitivně. Je dosti možné, že Izrael i Saúdové utratili velké částky, aby „ponoukli“ senátory a kongresmany k hlasování pro tento návrh.

Vývoj v Sýrii se nelíbí

Obě dvě země také investovaly obrovské částky do odstranění Asada, a to, jak se vyvíjí válka v Sýrii se jim nelíbí. Izrael vidí, že Sýrie je posílena aliancí s Hizbolláhem, Ruskem, Iránem, Libanonem a Irákem, takže izraelské naděje na řízený chaos v regionu se těžko uskuteční.

Saúdové se podobně jako Izrael obávají vytvoření šíitské osy sahající od Iránu ke Středozemnímu moři, přes Irák a přes Sýrii. Je to noční můra pro ty, kteří doufali, že se Asáda zbaví, budou kontrolovat Irák a nakonec rozšíří svou moc po celém Blízkém východě. Jenže díky intervenci Moskvy se Asad vydal na vítězný pochod proti Daeši a džihádistům a zvrátil negativní trend rozbití země.

Usmíření mezi Moskvou a Washingtonem je tedy vnímáno jako nebezpečí i pro liberály i neokonzervativce v USA, což vysvětluje jejich alianci.

Osa odporující usmíření mezi USA a Ruskem našla i řadu podporovatelů v Evropě, ovšem dokud nebyly známy dopady těch nových sankcí. Trump uvedl, že cílem USA je prodávat do Evropy americký zkapalnělý zemní plyn. A proto je jeden z efektů sankcí zabránit Evropanů v tom, aby spolupracovali s ruskými energetickými firmami a proto tedy ona sabotáž Severního proudu 2 a také zřejmě Tureckého proudu, který by se integroval do evropské sítě.

Politické reakce v Evropě jsou rozčilené a v Moskvě samozřejmě také. Zdá se, že v Evropě je schizofrenie hlavní rys politiků – Pobaltí se bojí neexistující hrozby ruské invaze, zatím Rakousko a Německo si stěžují na americké vměšování do jejich strategických energetických plánů, což považují za nepřijatelné.

Trumpova hloupá chyba

Rozdělený a nekonzistentní Západ se topí ve svých vlastních nesouladných rozhodnutích. Trump se hloupě pokoušel si usmířit deep state nabídnutím Flynnovy hlavy. Jenže to situaci jen zhoršilo. A také byly vypuštěny rakety proti syrské základně na základě zfalšovaných důkazů o chemickém útoku na syrské obyvatelstvo.

Tyto chyby zhoršily situaci prezidenta, který už nemá na palbu, aby odolal tlaku senátorů schvalujících nové sankce. Trump se snažil s deep state „nějak vyjít“, ale to nevyšlo a nyní bojuje o politické přežití.

Zdá se nyní jasné, že republikánští senátoři Trumpa vydírají: dokud se zcela nevzdá představy usmíření s Ruskem, tak jeho volební slib zdravotnické reformy zůstane jen snem, což ho velice poškodí. Trump byl zkrátka na washingtonské jestřáby nepřipravený a ztratil tuto důležitou politickou bitvu.

Ještě se uvidí, jak moc bude deep state efektivní v sabotování sblížení mezi Ruskem a USA. Dopady mohou být přesně opačné, což je koneckonců vidět v selhání řady strategických plánů USA.

Neokonzervativci i liberálové a jejich regionální spojenci na Blízkém východě nadále odmítají partnerství proti terorismu, což oslabuje americkou bezpečnost. Jenže partnerství by jak prospělo americkým občanům, tak by také uklidnilo situaci v regionu. Nicméně chaos to byl vždycky první výběr amerického deep state, jak ovlivňovat dění prostřednictvím vyvolaného násilí, kterým potom prosadí své cíle. Můžeme jen doufat, že tentokrát to přehnali a že evropští spojenci, nebo Trumpova administrativa tento nový pokus o sabotáž přežije.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.