ASEAN ostře kritizoval Severní Koreu

AP. Ministři zahraničních věcí deseti států ASEANu ve svém společném komuniké ze summitu v Manille na Filipínách ostře kritizovali Severní Koreu. Důvodem jsou testy balistických mezikontinentálních střel, které Pchjongjang opakovaně provedl.

Ministři ale nepodpořili americký návrh na to, aby byla Severní Korea dočasně suspendována z Regionálního fóra ASEANu, které sdružuje celkem 27 zemí asijského prostoru.

Ve společném komuniké se hovoří o velkých obavách z eskalace napětí na Korejském poloostrově v souvislosti s testy Pchjongjangu. Dokument hovoří o tom, že tyto kroky vážně ohrožují mír v regionu a na celém světě. Po Severní Koreje ministři požadují, aby začala bezodkladně dodržovat rezoluce OSN.

Kromě toho je blok ASEAN ochoten přispět konstruktivním způsobem k nalezení řešení.

Podle všeho se ale nepodařilo obnovit tak zvané rozhovory šesti stran, které ASEAN pomáhal realizovat a kde měly vedle Severní Koreje zastoupení rovněž Spojené státy, Čína, Japonsko a Rusko. Pchjongjang z nich odešel v roce 2009.

Návrh USA vyloučit nyní Severní Koreu z Regionálního fóra ministry ASEANu rozdělil. Severokorejský šéfdiplomat Ri Jong Ho se má jednání v rámci summitu na Filipínách zúčastnit v pondělí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.