Bannon versus McMaster. Další válka v Bílém domě?

Přečetli jsme: Po kádrových změnách v Bílém domě se spekuluje o další válce v Bílém domě, která se týká koncepce zahraniční politiky a snad konkrétně vztahů k Íránu.

Další muž Trumpova týmu, který se ocitá pod palbou je Trumpův poradce pro národní bezpečnost generál H.R. McMaster. Nebo je pod palbou Trumpův stratég Steve Bannon, nebo oba dva, píše pro konzervativní National Interest novinář Curt Mills. Vzhledem  posledním náhlým změnám v Bílém domě to není jasné.

Každopádně ale platí, že prezident je pod tlakem najít pozice ohledně řady zahraničněpolitických kroků a dva jeho nejbližší poradce – Bannon a McMaster jsou ve sporu kvůli filosofii a personálním otázkám, které ovlivňují prezidentovo rozhodování.

Probíhá zřejmě koordinovaná kampaň proti McMasterovi ve funkci poradce pro národní bezpečnost. zatímco McMaster provedl nenápadnou čistku v Radě pro národní bezpečnost, kde mělo stále místo několik spojenců Bannona a McMasterova předchůdce Michaela Flynna. Zřejmě proto čelí nyní McMaster kritice neokonzervativců a jejich médií, která do McMastera tepou. Psalo se dokonce o tom, že McMaster v Radě provedl převrat a zbavil se všech kritiků Obamy a islámu.

Nicméně podle Curtisova názoru není příliš jasné, kdo bude profitovat z McMasterova odchodu. Je to opravdu Bannon? To se mu zdá nejasné.

Afganistán a Írán

McMaster není sen politického realisty: s Bannonem se střetl kvůli Afganistánu – Bannon a zřejmě i Trump chtějí z Afghánistánu vojensky odejít, McMaster tam ale chce přivést nové jednotky.

Na druhou stranu se objevily spekulace o tom, že Trump a jeho zeť Kushner jsou nakloněni řešení, které by do Afghánistánu přivedlo více žoldáků ze soukromé bezpečnostní firmy BlackWater, kterou vede mimochodem bratr Trumpovi ministryně školství Betsy DeVos Eric Prince.

V dalších záležitostech byl McMaster silou, která dokázala přesvědčit prezidenta – například v otázce íránské jaderné dohody, od které Trump přes kritiku neodstoupil. Mluví se ale také o tom, že by McMastera mohl nahradit Mike Pompeo, ředitel CIA, který je rozhodným jestřábem ve vztahu k Íránu.

McMaster je zatím více s prezidentem sladěn. Zdá se také, že nikdo z Trumpova okolí nedokáže prezidenta přesvědčit, aby začal válku, protože Trump nechce mít vlastní Irák.

Podle konzervativních komentátorů, na které se Curtis odvolává, jsou lidé kolem Trumpa moc blízko proizraelským postojům a establishment, který reprezentuje McMaster je zase příliš proti Rusku. Postoj, který by si přál uvolnění napětí s Ruskem i Íránem a postoj, že Evropa musí mít kontrolu nad svými hranicemi nemá zastoupení.

Tedy, pokud to je tak, že v Bílém domě zuří další „občanská válka“, na což mnohé ukazuje, potom je hlavní otázkou: co si Bannon myslí o Íránu. Bývalý poradce pro národní bezpečnost Mike Flynn nebyl člen establishmentu, nebyl přítelem neokonzervativců, ale byl mnohem více radikální v tom, aby Spojené státy zavázal k dalším intervencím. Curtis se tak v závěru rétoricky ptá, zda je nynější spor v Bílém domě právě o tom…

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – By The White House from Washington, DC – President Trump’s First 100 Days: 69, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58421352

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.