Venezuela má dva parlamenty. Opoziční státní zástupkyně byla odvolána

Reuters. Ap. El País. Bezpečnostní složky zablokovaly v sobotu úřad nejvyššího státního zástupce v hlavním městě Venezuely Caracasu, informovala agentura Reuters.

Nejvyšší státní zástupkyně Luisa Ortega Díazová požádala místní soud o to, aby zastavil inauguraci nového 545-členného parlamentu, a to z důvodů obvinění vlády z volebních podvodů. Nový zákonodárný sbor nemá žádnou protiváhu, která by ho mohla vybalancovat. Panují tak obavy, že by mohl přepsat ústavu a změnit politický systém v zemi tak, aby mohl socialistický prezident Nicolas Maduro vládnout pomocí dekretů.

Členové nového sboru už dali najevo, že nejvyšší státní zástupkyni při první možnosti zbaví funkce. K tomu došlo podle agentury AP v sobotu dopoledne místního času. Ortega Díazová ve svém tweetu vyzvala mezinárodní společenství, aby odsoudilo svévolné jednání bezpečnostních jednotek, které blokují vchod do budovy.

Zástupkyni už podpořil předseda Organizace amerických států, která prezidenta Maduru dlouhodobě kritizuje.

Nový parlament se sešel navzdory všemu v pátek. Venezuelská opozice volby bojkotovala a viní Madura z ekonomické krize, která přinesla vysokou inflaci a nedostatek potravin a léků. Během protestů v posledních měsících zemřelo asi 120 lidí.

Maduro naopak obviňuje americké impérium z toho, že vede proti Venezuele hospodářskou válku a Maduro také odmítá humanitární pomoc. Od nového parlamentu si slibuje, že zemi sjednotí a vytvoří z ní mírový, prosperující socialistický stát.

Předsedkyní nového parlamentu se stala bývalá ministryně zahraničí Delcy Rodriguezová, která obvinila z krize v zemi „pravicové fašisty“. Sbor bude fungovat v jednom z justičních paláců v centru Caracasu, zatímco opozicí kontrolovaný parlament sídlí v budově původního parlamentu. V daný moment budou obě instituce zasedat paralelně.

Podle informací španělského deníku El País reagoval na situaci v zemi obchodní blok jihoamerických zemí MERCOSUR politickým vyloučením Venezuely ze svých řad. Jedná se o posílení mezinárodní izolace Nicolase Madura, nicméně opatření se týká jenom politické oblasti, nikoliv obchodních vztahů s Caracasem. Panuje totiž přesvědčení, že ekonomické sankce by prohloubily humanitární krizi v zemi.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.