Navzdory všemu se BRICS drží

Přečetli jsme: Má spolek BRICS navzdory problémům budoucnost v případě, že v sází na „agregovanou“ spolupráci s regionálním ukotvením ve formátu BRICS+? 

Novinář Pepe Escobar se domnívá, že navzdory napětí mezi Čínou a Indií u hraničního sporu a americkému konfliktu s Ruskem se ministři obchodu pěti zemí BRICS byli schopni soustředit na vytvoření podmínek pro lepší spolupráci.

Ministři obchodu pěti zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) se setkali v Šanghaji před ročním summitem v Číně, kterého se zúčastní hlavy států.

Je tu hodně problémů. Čína a Indie se dostaly do hloupého konfliktu, skoro montypythonovského mezi Tibetem,  indickým státem Sikkimem a Bhútánem. Čínský deník People´s Daily obvinil Indii z podivné logiky, například.

Indie de facto ignoruje čínský projekt Pásu a stezky – nejambicióznější projekt infastruktury pro 21. století, zatímco Rusko chce, aby projekty Pásu a stezky byly spojeny s jeho projektem Euroasijské ekonomické unie.

Rusko se dostalo od dalšího kola ekonomické války, spuštěné USA. Brazílie je zajatcem „domu krys“ (pozn. Escobar je analytik brazilského původu a Brazílii zná samozřejmě velice dobře), které předsedá drakulovitý křivák, kterého odmítá 95 % populace. Brazílie se podle Escobarova mínění od minulého roku dostala do stavu neskrývané banánové republiky moderní historie.

A samozřejmě, aby truchlení nebylo málo, jsou tu předpovědi, že BRICS se nikdy nestane jednotnou mocností, protože pro Čínu jsou důležité globální řetězce, zatímco ostatní jsou víceméně exportéři komodit. I když zvážíme Novou rozvojovou banku, otevřenou v Šanghaji před dvěma roky jako alternativu ke Světové bance, pak nemá prostě dost síly na to, aby změnila světovou ekonomiku.

Pomalu a stabilně, a bez „vítěz bere vše“

Od roku 2001 se skupina BRICS vydala pomalou ale stabilní cestou pokroku, a vyhýbala se postoji „vítěz bere vše.“

Příkladem má být podle Escobara setkání v Šanghaji. Čínský ministr obchodu si ho velice pochvaloval. Jednání se týkalo podmínek pro investice, obchod službami, e-commerce a ochranu práv duševního vlastnictví – tedy společné koordinace obchodních politik.

Čína a Brazílie například už jsou klíčovými partnery v infrastruktuře, energetice a telekomunikacích a obě země podepsaly memorandum o porozumění, aby zlepšily obchod službami. A toto memorandum bude rámcem pro ostatní země BRICS.

Také pomáhá, že Peking se zavázal otevřít čínský trh pro další importy BRICS a sám prezident Si Ťin-pching se angažuje proti protekcionismu. Za poslední půl rok čínské importy z BRICS vzrostly o 33 %.

Ministr obchodu přišel i s tím, že „doufají, že BRICS dále rozšíří kooperaci vzhledem k iniciativě Pásu a stezky.“ Což prý pomůže vypořádat se s nejistotami v globální ekonomice.

Co ti, co předpovídají BRICS zkázu nechápou, tvrdí Escobar, že skupina BRICS chce pracovat s jinou šablonou, jako „agregující platforma“, něco, co bylo diskutováno na nejvyšší úrovni, obzvláště v rámci rusko-čínského strategického partnerství.

Každý člen BRICS je vedoucí ekonomikou na kontinentu či subkontinentu. Rusko v Euroasijské ekonomické unii, Brazílie v Mercosuru, Jižní Afrika v Jihoafrickém rozvojovém společenství, Indie v Asociaci pro regionální spolupráci Jižní Asie a Čína v Šanghajské organizaci spolupráce. No a Rusko a Indie jsou také členy Šanghajské organizace.

Tedy tolik k možnému BRICS+, jenž podporuje Čína jako expanzi spojující také všechny země, které jsou partnery BRICS v regionálních integračních rámcích.

A pak je tu téma, které se rozsáhle diskutovalo za zavřenými dveřmi od minulé dekády: zvyšující se možnosti udeřit na petrodolar, především ze strany Číny.

Stačí k tomu doplnit ruskou reakci na nové americké sankce – stále více se vyhýbat dolaru.

A přijde den, kdy Peking bude globálně požadovat, aby energetické kontrakty byly denominovány v yuanech, ne v dolarech, jelikož BRICS+ bude nějakou dobu mezi sebou obchodovat ve vlastních měnách. A tam směřujeme, končí Escobar, pomalu, ale jistě, a tato nezadržitelná změny hry umlčí všechny ty proroky záhuby nadobro.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51187280

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.