Čína je připravena zaplatit cenu za sankce OSN proti Severní Koreji

Reuters.  Čína je připravena zaplatit cenu za nové sankce proti Severní Koreji, řekl v Manile ministr zahraničí Číny Wang Ji. Jak zdůraznil, Čína má se Severní Koreou největší ekonomické vztahy, ale Čína přesto prosazuje přijetí sankcí OSN proti Pchjongjangu. Bude to Čína, kdo zaplatí nejvyšší cenu za nové sankce OSN, doplnil Wang. Nové sankce reagují na poslední vojenské testy severokorejského režimu, které indikují ze země má k dispozici mezikontinentální balistické střely.

Čína slovy Wanga je proti balistickým testům, ve kterých Severní Korea i nadále pokračuje. Nejnovější resoluce OSN zakazuje vývozy uhlí, železa a železné rudy, olova a olovné rudy a mořských plodů, a také zakazuje zemím přijímat pracovní sílu ze Severní Koreje a realizovat společné podniky Koreou či investiční projekty spolu se Severní Koreou.

Ministr Wang dal také najevo, že by mělo dojít k obnovení nyní zablokovanému dialogu šesti stran, kterého se účastnilo také Rusko a Japonsko. Čína také ocenila slova ministra zahraničí USA Rexe Tillersona o tom, že USA nesměřují svoji politiku vůči Severní Koreje směrem ke změně režimu nebo jeho kolapsu. Jak Wang dodal, Čína doufá, že Severní Korea naváže na slova Tillersona a že to umožní jednání.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.