Krym jako trvalé provizorium?

Zpráva dne: Předseda německé liberální strany FDP hledá novou politiku vůči Rusku, která by skončila konflikt o Krym, aniž by byl uznán jako součást Ruska.  Odvolal se přitom na tradici politiky Willyho Brandta a ocitl se také na štíru s programem své strany.

Poznámka redakce: Vzhledem k blížícím se německým spolkovým volbám přinášíme názor předsedy FDP (Freie demokratische Partei), u níž je poměrně velká šance, že by mohla uzavřít koalici se zřejmě vítěznou CDU/CSU. FDP patří k liberálním stranám německé politické scény.  

Předseda FDP Christian Lindner se přimlouvá za přibližování k Rusku a také by kvůli tomu „zabalil“ konflikt kvůli Krymu. Prezident Putin prý musí změnit svou politiku „bez ztráty tváře.“ Jenže program FDP hovoří jinak, informuje ARD Tagesschau.

Lindner zvažuje novou politiku vůči Rusku a zdůraznil, že „bezpečnost a blahobyt v Evropě závisí i od vztahů k Rusku.“ A nebál se ani vyslovit k „tabu.“ Uvedl, že se obává, že Krym jako součást Ruska je nutné považovat za takové trvalé provizorium. Konflikt kvůli Krymu je potřeba „zabalit“, aby se dalo docílit pokroku v jiných oblastech.

Lindner dále uvedl, že anexe Pobaltí Sovětský svazem také nebyla Západem nikdy uznána, ale přesto takový Willy Brandt byl schopen rozvíjet novou „Ostpolitik.“ Tato změna prostřednictvím přibližování byla novým myšlením, které je potřeba i dnes.

Ale evropské sankce proti Rusku by neměly padnout, dokud nebude zcela plněna mírová dohoda z Minsku. Je potřeba ocenit i pozitivní mezikroky, domnívá se Lindner.

Nové nápady předsedy ovšem nejsou v souladu s programem jeho strany. Tam je uvedeno, že FDP vyzývá ruskou vládu, aby ukončila nezákonné obsazení Krymu. Je tam také uveden důraz na sankce, a vyloučení Ruska z G8.

Ilustrační obrázek – Autor –  Olaf Kosinsky – Own work, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59380980

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.