Migrační politika: Ode zdi ke zdi

Milan Daniel glosuje nekoncepční kroky italské vlády při jejím pokusu o vyřešení migrační vlny z Afriky prostřednictvím spolupráce s jednou z libyjských vlád.

Pokud někdo potřeboval ještě nějaký důkaz o naprosto hloupé a nekoncepční politice EU, poskytla mu jej minulý týden italská vláda „dohodou“ s libyjskou „vládou“, která ovšem vládne jen v Tripolisu a okolí. Na jejím základě bude u libyjských břehů patrolovat šest italských lodí, jejichž úkolem bude hlídat, aby se migranti z Libye nedostali do Itálie, kde jich je od začátku roku registrováno už 95 tisíc. A nejenom hlídat – posádky těchto lodí je také budou vracet na území státu, jenž tak bude de facto uznán „bezpečným“. Zřejmě na důkaz toho vojenský vládce bezpečné Libye generál Haftár hrozí italských lodím bombardováním pro narušení „suverenity“.

Takže italská vláda hrála více než půl roku hru s pašeráky, kteří pod vlajkou humanity transportovali za tučné peníze do Itálie podvedené africké vesničany a když jí situace přerostla přes hlavu (a Evropa „sdílené odpovědnosti“ nehnula prstem), otočila o sto osmdesát stupňů. Nelze říci, že by vláda česká stála stranou: poslala přece Italům pětadvacet milionů, aby jim ty patroly pomohla financovat.

Odpůrci migrace si mnou ruce, důsledky pro oběti této zmatené politiky je nezajímají ani za mák. Co čeká ty naivní chudáky na libyjské půdě si lze jen matně představit. S lidmi v nouzi se ovšem v zemi, kde je právo prázdným pojmem, zachází jinak než je v naší civilizaci zvykem. Ponižování, zneužívání, vydírání, prostituce.

Kdo za to může?

Zcela jistě ten, kdo v těch nešťastnících probudil falešné naděje a nedal jim naději skutečnou. Ten, kdo namísto promyšlených programů, které by pomohly zlepšit poměry v zemích původu migrantů tak, aby v nich mohli žít důstojný a klidný život, tyto země prostřednictvím svých korporací a mocenských zájmů vysává a zotročuje.

Falešné zrcadlo humanity se rozbilo. A za ním se ukazuje její pravá tvář. Představuji si ji jako lebku se zkříženými hnáty.

Ilustrační obrázek: Autor – Vito Manzari from Martina Franca (TA), Italy – Immigrati Lampedusa, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8976081

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.