Tillerson v Thajsku hledal spojence na pozadí další slovní eskalace mezi USA a Severní Koreou

Reuters.  Mezi americkou a severokorejskou stranou proběhla rychlá slovní eskalace, když Pchjongjang vyhrožoval tím, že zaútočí na americký ostrov Guam, kde sídlí mimo jiné americká vojenská základna a americký prezident Donald Trump se nechal slyšet, že na provokace Severní Koreji odpoví jeho země „ohněm a zuřivostí jakou svět ještě neviděl“.

Nová slovní výměna mezi Washingtonem a Pchjongjangem se promítla na mezinárodní trhy, které reagovaly propadem.

Napětí narostlo poté co se ve filipínské Manille v rámci platformy summitu ASEANU problém vojenských programů Severní Koreji, včetně balistických střel mezikontinentálního doletu, bez většího úspěchu projednával.

Rex Tillerson na návštěvě Thajska vyzval thajské lídry k tomu, aby aktivněji jednali v otázce právě Severní Koreje. Při diplomatické ofenzívě v Asii se americký ministr zahraničí pokouší o to přesvědčit asijské země, aby přerušily svoje veškeré vazby se Severní Koreou. Americká strana, jak píše agentura Reuters, považuje právě Thajsko za mezinárodní hub pro severokorejské společnosti, které zemi využívají a přitom tu často mění jméno.

Thajsko už přislíbilo slovy svého ministra zahraničí i šéfa vojenské junty, že podpoří nové sankce proti Severní Koreji, které se projednávají v rámci OSN. USA také vyzvaly Thajsko, aby přijalo tolik severokorejských uprchlíků, kolik může. V posledních měsících narůstá počet severokorejských uprchlíků v Thajsku. Tématem ale byl i stav lidských práv v této zemi, které podle zprávy Reuters, jsou v hledáčku USA po vojenském puči v roce 2014. Tillerson přitom do Bangkoku přijel jako první vysoký představitel USA od vojenského puče, který obě země odcizil.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.