Deset procent dolů: Popularita Angely Merkelové spadla. CDU-CSU si vede dobře

Reuters. Německá kancléřka Angela Merkelová ztratila během své dovolené celkem 10 procentních bodů popularity jen šest týdnů před volbami. Kancléřka se v nich bude snažit o čtvrtý termín v úřadě.

Infratest uveřejnil výzkum veřejného mínění, který ukazuje na to, že 59 % dotázaných si myslí, že Merkelová dělá svojí práci dobře. Je o 10 % méně než minulý měsíc, což Merkelovou usadilo za jejím ministrem financí Wolfgangem Schäublem, kterého vidí pozitivně 64 % respondentů.

Před svým hlavním rivalem Martinem Schulzem ze sociální demokracie si ale Merkelová drží slušný náskok: Schulz přišel o 4 % a pozitivně ho hodnotí 33 % dotázaných, tvrdí výzkum.

Sociální demokracie přitom Merkelovou kritizuje za to, že se v předvolební debatě vyhýbá skutečným problémů, které nechává na svých ministrech. Minulý týden byla kancléřka na dovolené a neúčastnila se setkání mezi vládou a automobilovými bosy. Jejich průmysl přitom čelí zhoršení reputace kvůli otázce emisí.

Zdá se ale, že Merkelové konzervativní blok CDU-CSU se nemusí voleb obávat, protože podle posledních odhadů by získal podporu voličů. Například 49 % dotázaných sdělilo, že by chtělo, aby byl v budoucí vládě znova Merlekové blok. Podle výzkumů ztratila CDU-CSU za poslední měsíc 1 % a má nyní podporu 39 %. Sociální demokracie je daleko za CDU-CSU s asi 24 % podpory. Parlamentní volby v Německu budou 24. září.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.