Mexiko je v rámci nového vyjednání NAFTA pod tlakem. Má zvýšit mzdy a posílit odbory

AP. Snahy amerického prezidenta Donalda Trumpa vyjednat nově dohodu NAFTA představují pro Mexiko, jižního souseda USA, tvrdý oříšek. Nové vyjednání a požadavky USA ohrožují systém, který ze země udělal největšího exportéra díky nízkým mzdám, laxní legislativě a rovněž zeměpisné blízkosti k USA, informuje agentura AP.

Jednání mají začít 16. srpna a Trumpova administrativa se v nich zaměří na vysoký obchodní deficit USA s jižním sousedem a také na špatně vymáhaná pracovní, ekologické a výrobní pravidla, která přivedla za uplynulých 23 let do Mexika výrobní továrny a zahájila tok televizí, aut a dalších aplikací přes hranice do Spojených států.

Ministr hospodářství Mexika Idefonso Guajardo řekl, že Mexiko bylo dlouho v komfortní zóně, kterou nyní bude muset opustit.

Klíčem jsou podle některých odborníků uměle nízké mzdy v Mexiku, které jsou dokonce dnes nižší než v Číně. Za hodinu si dělník v Číně vydělá v průměru 3,60 dolarů, ale v Mexiku hodinová mzda klesla na 2,10 dolary. Slabá poptávka doma vede k tomu, že většina továren „jede“ v Mexiku na export. Například z aut se celé 2/3 vyvezou.

USA tlačí na mexickou stranu, aby dala svoje pracovní i ekologické regulace do pořádku, a to včetně posílení role odborů. Což by mělo pomoci ke zvýšení mezd.

Jak ministr Guajardo řekl, Mexiko je připravené vyjednávat pracovní a ekologické problémy jako součást rozhovorů s Washingtonem. Nicméně je poněkud skeptický s tím, co nazývá jako „extrémy zaneprázdnění“ s obchodními deficity.

Americká strana ale tvrdí, že od roku 1994, kdy NAFTA vznikla, se obchodní vztahy mezi USA a Mexikem posunuly od 1,3 miliardového přebytku k 64 miliardovému deficitu. Podle mexické banky CIBanco se ale většina deficitu týká automobilového průmyslu, což by měla být samostatná kapitola jednání.

Na mexické straně je zájem o to dojednat lepší imigrační podmínky, píše dále AP, a to především dosáhnout dohodu o programu pro gastarbeitery.

Zároveň právě Ciudad de Mexico tlačí čas. Mexická strana chce dosáhnout konečné dohody ohledně nové smlouvy NAFTA před prezidentskými volbami v roce 2018.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.