Spojené státy prý zahájí obchodní opatření proti Číně

Politico. Administrativa prezidenta Trumpa je připravená zahájit opatření proti Číně. Ta je podezřelá z porušování zákonů týkajících se intelektuálního vlastnictví a technologických transferů, napsal americký politický web Politico s odvoláním na zdroje v administrativě.

Zatím není známo příliš detailů, ale očekává se, že proti Číně se zahájí opatření podle paragrafu 301 Obchodního zákoníku USA.

Zpráva o těchto krocích přišla v kontextu nárůstu nového napětí mezi USA a Čínou ohledně Severní Koreje, i když se Washingtonu před tím podařilo přesvědčit Peking k podpisu nových sankcí OSN proti Severní Koreji.

Vyšetřování neznamená hned sankce, ale mohlo by vést k zvýšení celních tarifů na čínské zboží. Trump opakovaně vyjadřoval ve vztahu k Číně svojí frustraci.

Opatření má podporu obou stran v Kongresu, i když Demokraté kritizují prezidenta, že v případě obchodu není dost tvrdý.

Paragraf 301 umožňuje Spojeným státům jednostranné kroky proti zemím, které vytváří vůči USA bariéry. Mohlo by jít o navýšení importních daní, což by ale zřejmě porušilo pravidla WTO. Administrativa by se tak mohla pokusit o jinou formu odvety – například omezit čínské investice v USA.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.