Sedm procent

Ekonom Jaroslav Ungerman komentuje jeden z volebních inzerátů sociální demokracie, který prozrazuje víc než by chtěl.

Je doba předvolební, a tak na člověka, už skoro ze všech stran, útočí inzeráty politických stran ucházejících se o přízeň voličů. Jeden takový jsem zahlédl v sobotním Právu. Volební lídr sociálních demokratů nás přesvědčuje o tom, že „nestojí o zemi, z níž naše děti a děti našich dětí odcházejí. Předloni to bylo sedm procent populace. Levná práce na tom má lví podíl“.

Jak tomu rozumět? Sedm procent populace tedy našich spoluobčanů odešlo ze země – z naší republiky?

Jak je to možné, že jsme si toho dosud nevšimli. Teprve v letošním volebním roce – skoro po dvou letech –  jsme zjistili, že došlo k takovému úbytku obyvatel?

V naší republice žilo v roce 2015 v průměru 10 milionů  a 543 tisíc osob. V roce 2014 to bylo 10 milionů a 525 tisíc obyvatel. Kde je tedy oněch vystěhovalých se 700 tisíc lidí?

Že by to bylo tak, že se sedm set tisíc odstěhovalo a současně sedm set tisíc přistěhovalo? Ale kdeže – oficiálně podle dat statistického úřadu se v roce 2015 odstěhovalo 18 tisíc a přistěhovalo 35 tisíc osob. A toto číslo se nijak zásadně neměnilo ani v předchozích letech.

Jen pro ilustraci – abychom si názorně přiblížili, co vlastně tento údaj o sedmi procentech lidí, kteří za rok odešli ze země, znamená. Každý den by muselo odejít kolem 2 tisíc lidí. Umí si někdo takový exodus představit?

Nebo jinak, sedm set tisíc lidí žije dohromady v Karlovarském a Libereckém kraji. Představte si, že by se zcela vylidnily. Kdo by tu pracoval, kdyby odešlo tolik lidí kvůli nízkým platům – kdo by učil, léčil, řídil MHD, kdo by obsluhoval v obchodech atd.?

To číslo je naprostý nesmysl a nelze s chladnou hlavou pochopit, jak se vůbec zrodilo. Přemýšlel nad tím vůbec někdo?

Tím spíše, že je – podíváme-li se na to z druhé strany – zajímavou sebekritikou. Sociální demokracie zde poslední čtyři roky vládne. Má předsedu vlády a dalších sedm ministrů. A tato vláda tu čtyři roky vládla tak, že už po dvou letech jejího vládnutí opustilo zemi sedm procent populace. Prý kvůli levné práci.

Kde tedy byli sociálně demokratičtí ministři, když se jim nepodařilo zvýšit mzdy – v logice tohoto předvolebního inzerátu – a lidé – a také jejich voliči – opustili zemi v tak masovém měřítku.

Neboli – my nic, my u toho nebyli – to ti ostatní, se kterými jsme byli ve vládě, nám nepřáli? Tak to má čtenář pochopit?

Možná, že tento zjevný nesmysl nestojí ani za těch pár řádek, protože i ostatní inzeráty politických stran slibují a budou slibovat nesplnitelné. Lidé to většinou stejně nečtou. Hlavně, aby tam byla pěkná fotka.

Bohužel v tomto případě to jen ukazuje, jak mizerně pracuje tzv. odborné zázemí Lidového domu. Asi je jakýkoli nesmysl dobrý, chceme-li očernit protivníka.

No – je to jistě každého věc, jaké použije argumenty. Od vládní strany bychom však mohli čekat více solidnosti.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.