Ve Finsku probíhá stávka strojvůdců. Protestují proti plánům zavést na železnici konkurenci

Yle. Třicetihodinová celostátní stávka železničních strojvůdců probíhá od pondělního večera až do úterní půlnoci ve Finsku. Nejvíce se dotýká především příměstských vlaků v oblasti Helsinek a také vlaků pro delší vzdálenosti po celé zemi. Výjimkou jsou pravidelné mezinárodní vlakové spoje do Ruska. Finská dopravní agentura vydala varování ohledně zhoršeného provozu na silnicích. Náhradní dopravu částečně provozují autobusy.

Stávku vyhlásila odborářská asociace strojvůdců minulou středu jako protest proti plánům současné vlády premiéra Juho Sipily zavést na železnici komerční konkurenci. Vlakovou dopravu nyní v zemi provozuje monopolně státní společnost VR.

Stávku strojvůdcovských odborů podpořilo dalších 7 odborů z dopravy. Patří k nim odbory zaměstnanců v dopravě, odbory poštovní a logistické a také odbory námořní dopravy a další.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.