Staré ekonomické recepty nabídkové strany nefungují

Přečetli jsme: Proč daňové a fiskální škrty hospodářský růst nepřinesou a proč dává hospodářská regulace někde smysl? Jde Trumpova administrativa opakováním starých receptů správným směrem?

Noah Smith napsal v článku pro Bloomberg, že „staré recepty“ v podobě snížení daní, deregulace a fiskální austerity (škrtů) pro růst dělají jen málo

Ekonomie strany nabídky je už dnes skoro katechismus. Nejprve, řeknou její zastánci, je ekonomický růst pomalý. A připomenou nám, jak dobré to bylo v 80. letech (a tu a tam i v 90. letech). a pak doporučí, že by růst měl být zvýšen kombinací snížení daní, deregulací a fiskální přísností. A obvykle se budou zrovna oni politicky shodovat s tím, co navrhují republikáni v Kongresu, nebo jejich prezident.

Však také z Hoover Institutu, který je konzervativním think-tankem už vypadlo, že právě ekonomická politika může za zpomalující produktivitu a špatné výsledky trhu práce. Patří sem – vysoké mezní sazby… regulace a „drahý“ trh práce…. nemluvě o vysokých dluhově financovaných vládních výdajích. A pak samozřejmě tvrdí, že to, co navrhuje Trump zásadním způsobem zlepší růst ekonomiky a že růst poleze na 3 %, místo současných dvou.

Řada ekonomů už upozornila na „chyby“ v tomto přístupu. Například Brad DeLong uvedl, že růst produktivity v 80. a 90. letech 20. století byl dost pomalý. Na Bloombergu je možné se dočíst, že pomalý růst souvisí s finanční krizí, asi i kvůli slabému finančnímu systému a akumulaci soukromého dluhu.

A někdo jako prof. Johnson z MIT k tomu přidá ještě stárnoucí populaci. A tyto faktory jsou tedy důležité, ne vysoké daně a regulace. Jenže jen málo kritiků se soustředilo na to hlavní – na ortodoxii, že právě nízké daně, deregulace a snížení vládní výdaje mohou povzbudit růst.

Daňové škrty jsou malér

Daňové škrty jsou prostě malér posledních dekád. Už prezident George W. Bush v letech 2001 a 2003 provedl sérií daňových škrtů, ale růst se na úroveň 90. let nevrátil. I nyní vidíme v USA výsledky, kterými se nelze chlubit. Pěkný příklad je Kansas, kde došlo od roku 2012 k silnému snížení daní. Od té doby jsou finance tohoto státu v červených číslech. Ovšem čísla ekonomického růstu nevzrostla. Kansas zaostává za svým sousedem, Nebraskou, i v příjmu na osobu.

No a protože se „nabídkové kouzlo“ jaksi nedostavilo, tak daňové škrty budou zrušeny. Jenže to, že dopad škrtů daní se nedostavil, odmítají vzít příznivci nabídkové strany na vědomí.

Co se deregulace týče, píše Smith, tam mám pro zastánce nabídkové strany trochu pochopení. Některá regulace skutečně asi poškozuje ekonomickou dynamiku, protože chrání současné sektory. Jenže jiná regulace ekonomice prospívá tím, že ujišťuje spotřebitele, že produkty jsou bezpečné, populace zdravá, nebo také chrání dlouhodobou dostupnost přírodních zdrojů. Není to snadné oddělit dobrou regulaci od špatné. Trumpova administrativa se do toho chtěla pustit, ale vzhledem k tomu, jakou neefektivitu vykazuje, není důvod se domnívat, že učiní moudrá rozhodnutí. A v USA platí, že mnoho regulací je na úrovní jednotlivých států, ne na úrovni federální.

Fiskální škrty nic nevyřeší

A co se týká fiskální austerity, tam žádné zisky očekávat nelze. Většina deficitů, které měly USA během Velké recese, byla eliminována. Deficit je nyní v USA asi 3 % HDP, což je méně než růst nominálního HDP. To znamená, že deficit je udržitelný a další austerity nebude mít efekt.

Ekonomická teorie sice říká, že nízké deficity podporují růst snížením dlouhodobým úrokových sazeb, ale sazby jsou téměř na rekordně nízkých úrovních. V tomto ohledu není moc prostor pro zlepšení. Nemluvě o tom, že doporučení snížení deficitu je jaksi v rozporu s masivním snižováním daní, jak dobře ukazuje experiment z Kansasu.

Takže závěrem, politici by neměli poslouchat ortodoxii strany nabídky. Deregulace může mít nějaké pozitivní efekty, když se udělá dobře, ale snížení daní a škrty – i kdyby mohly být dosaženy najednou – toho moc neslibují. K posílení růstu by USA měly preferovat jiné politiky – lepší infrastrukturu, vynucování antitrustových pravidel a více investic do výzkumu a technologií.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.