Šéfové velkých firem odešli. Kdo další dá ruce pryč od Trumpa?

Reuters. Způsob, jakým se prezident Donald Trump vypořádal s násilím ve virginském městě Charlttesville posílilo spekulace o tom, že někteří vysocí úředníci jeho administrativy uvažují o odchodu.

Celá řada byznysmenů se s Trumpem rozešla ve středu, den poté, co Trump obvinil oponenty bílých nacionalistů ze stejné míry zodpovědnosti za střety o víkendu. Ty si vyžádaly jednu mrtvou.

Nyní o tom uvažují další Trumpovi poradci, kteří zvažují to, zda jejich spojení s prezidentem nepoškodí výrazně jejich reputaci. Mnoho lidí se k Trumpovi připojilo ve snaze pomoci mu ve věcech, se kterými se doposud ve svojí obchodní kariéře nesetkal. Nyní se podle slov, která cituje Reuters plně ukázalo, že „ani generál námořní pěchoty nedokáže zamezit (Trumpovým) impulzům a postavit se proti tomu, co vidí v televizi nebo čte na webu“.

Věřilo se v to, že generál John Kelly dokáže Trumpa zkrotit, což je to co se nedařilo jeho předchůdci v úřadě šéfa kanceláře Reince Preibusovi. Jenže Kelly stál se sklopeným zrakem, když Trump v úterý řečnil ze svého manhattanského sídla a obvinil protestující proti bílým nacionalistickým skupinám z toho, že byli „velmi, velmi násilní“.

V reakci opustili poradní slupinu prezidenta generální manažeři firem Merck & Co Inc , Under Armour Inc , Intel Corp , Campbell Soup Co a 3M Co. V reakci na to Trump celou poradní skupinu prostě rozpustil.

Nyní se mluví o možnosti odchodu Trumpova hlavního poradce pro ekonomiku Gary Cohna, který by na protest mohl odejít. Cohn je židovského původu a Trumpova slova se ho dotkla. Cohn sice slova prezidenta nekomentoval, ale při úterním Trumpově briefingu, kde byl přítomen, vypadal nespokojeně, píše Reuters.

Negativní reakce vyvolal Trump také v americké židovské komunitě jako celku. Právě Gary Conh patří k těm v Bílém domě, kdo mají na starosti ambiciózní reformu daní, na kterou Trump sází hodně. Jeho odchod by měl konkrétní negativní důsledky. Přitom Cohn patří k těm, kdo zastávají umírněné postoje například k obchodním vztahům s Čínou.

Na druhé straně je Steve Bannon, Trumpův stratég, jenž má blízko ke krajně pravicovým skupinám, který přiznal, že právě s Cohnem ohledně Číny vede spory.

Samotný Trump má o Cohnovi vysoké mínění a Cohn je tak považován za možného nástupce šéfky FEDu Janet Yellenové v případě, kdyby měla být nahrazena.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.