Němečtí soudci předali případ politiky kvantitativního uvolňování Evropskému soudnímu dvoru

Financial Times. Ústavní soud našel náznaky, že program kvantitativního uvolňování možná porušil evropské právo, napsaly Financial Times.

Evropská centrální banka čelí právní hrozbě ohledně jejího programu kvantitativního uvolňování v hodnotě 2 bilionů eur. Nejvyšší německý soud totiž prohlásil, že mohlo dojít k porušení práva EU. Případ proto přejde k Evropskému soudnímu dvoru. Jsou totiž prý náznaky, že program překročil mandát ECB a porušil zákaz týkající se nákupu dluhopisů přímo od vlád, tedy monetizace dluhu.

Případ k soudu dali pravicoví členové německého establishmentu. Pokud by jejich stížnost byla úspěšná, pak by zakazovala německé Bundesbance, aby se programu ECB účastnila.

Jenže i když německý ústavní soud bude očekávat rozsudek od Evropského soudního dvora, tam se případ může táhnout i více než rok. A v tu dobu bude už program kvantitativního uvolňování ukončen. Očekává se, že ECB brzy stanoví strategii pro omezování stimulu. Možná to bude větší tlak na ECB, aby z programu „odešla.“

Jedná se ale i tak o ránu proti ECB, která doufala, že se právním problémům v Německu, kde její program vyvolala zuřivou kritiku, vyhne. ECB se domnívá, že program nákupu aktiv je plně v jejím mandátu. Program má pokračovat do konce tohoto roku. Hlavní součástí nákupů byly vládní obligace, ECB s kvantitativním uvolňováním začala v roce 2015.

Ekonomové tvrdí, že tato politika pomohla k oživení eurozóny, snížením nákladů na půjčování pro vlády i firmy. Jens Weidmann, který je guvernérem německé centrální banky program sice kritizoval, ale tvrdí, že spadá do mandátu ECB.

Spor se dotýká toho, zda byly dluhopisy vlád kupovány na sekundárním trhu a nikoliv přímo od vlád. Soud k tomu dodal, že „toto prostředí mohlo na trzích vyvolat de facto důvěru, že vydané vládní dluhopisy budou nakoupeny eurosystémem. Za ECB se postavila Evropská komise, která uvedla, že je přesvědčena, že ECB jednala v limitech smluv o EU.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.