Na americkou genialitu útočí Číňané

Přečetli jsme: Ministr obchodu USA Wilbur Ross vysvětluje, proč USA podniká kroky proti Číně v oblasti duševního vlastnictví a inovací. Čínu obvinil z toho, že na úkor inovativnosti USA buduje vlastní technologickou budoucnost. S tím je prý ale konec.

Krádež duševního vlastnictví a vyvlastnění stojí americké firmy až 600 mld. dolarů ročně, napsal ministr obchodu USA Wilbur Ross pro britský deník Financial Times. Objasňuje v něm objasňuje, proč Spojené státy vidí v Číně ohrožení svých obchodních zájmů.

Ross uvádí, že ministerstvo obchodu USA má kancelář pro patenty a značky, jejímž úkolem je chránit inovátory a jejich duševní vlastnictví. A doplňuje, že nad vchodem je citát Abrahama Lincolna: „Patentní systém dodal palivo pro oheň génia.“ Jenže dnes, tvrdí Ross, je americký patentní systém a americká genialita, která by jím měla být chráněna, ohrožena. Ross uvádí, že krádež duševního vlastnictví a vyvlastnění stojí americké firmy až 600 mld. dolarů ročně. Jen pomyslete, co to je za částku, více než 3 % amerického HDP, je ztraceno – kvůli krádeži, pirátství a špionáži.

Čína je hlavní viník – právě ta je odpovědná za 87 % všech padělků zabavených na hranici. Ale tato šokující statistika dost dobře nevystihuje hlubší nebezpečí, obsažené v tom, jak čínské firmy a čínská vláda zacházejí s americkým duševním vlastnictvím.

Čína ohlásila plán „Made in China 2025“, v němž chce dominovat ve výrobě polovodičů, umělé inteligence, autonomních vozidel, biotechnologií a asi v každém dalším high-tech odvětví, které by mohlo po roce 2025 pohánět ekonomický růst. Jenže USA, které jsou nejinovativnější zemí na světě, píše Ross, stojí v čínské cestě.

Ale spíše než, že by Čína vytvářela globálně konkurenceschopnou volnou tržní ekonomiku, Čína se rozhodla přinutit americké firmy, které chtějí v Číně fungovat, aby předaly vlastnictví technologie a duševní vlastnictví. Čína to dělá tak, že joint ventures s čínskou firmou je základní podmínkou pro přístup na trh. To znamená, že omezuje tímto způsobem americké vlastnictví na 50 % či méně. V některých případech požaduje transfer technologie jako část prodejních smluv.

Pekingská vláda a čínské firmy také provozují takovou investiční strategii, v níž identifikují americké start-upy (tj. nové obchodní plány), které disponují vědeckými převratnými objevy a pak investují do těchto firem za podmínek lepších, než jsou tržní. Primární úvaha za touto investicí není míra výnosnosti, ale zachycení nových technologií, které pak Číňané používají k jiným účelům.

Prostřednictvím takových investic dostávají čínské firmy přístup k převratným technologiím, které by mohly vytvořit miliardy dolarů budoucích výnosů, aniž by za to platily poplatky. Počáteční nadměrná platba pár milionů dolarů je pro americký high-tech start-up velice důležitá, ale je to jen chybka k zaokrouhlení vzhledem k čínskému multimiliardovému dlouhodobému cíli technologické nadvlády.

Čína vyhledává americké průkopníky

Čína aktivně vyhledává ty americké firmy, které jsou průkopníky technologií, jež Číně chybí. Potom opatrně tyto firmy zacílí, aby se dostala k expertnímu vědění. A firmy, které chtějí mít přístup na čínský trh, nebo k čínskému kapitálu jsou nuceny k tomu, aby předaly své patenty, jejich nejvyspělejších výzkum a know-how. Útok na americké duševní vlastnictví tady ale nekončí.

Méně známé jsou snahy čínských právníků začít antitrustové akce u čínských soudů, které by patenty zneplatnily na základě toho, že vytvářejí nelegální monopoly. Jenže samotná myšlenka patentu je odměnit vynálezce obdobím exkluzivního práva na vynález. Legálně zavedený monopol není ospravedlněním řízení antitrustového typu. Nicméně Čína je ochotná podniknout kde co, aby se dostala k americkým technologiím, uvádí v článku Ross.

Trump pověří Roberta Lighthizera, aby rozhodl, zda formálně vyšetřovat čínskou politiku, praktiky a akce, které mohou poškodit duševní vlastnictví, inovace a technologie amerických firem, prostřednictvím toho, že podporují či vyžadují technologický transfer do Číny.

Tímto nařízením plní Trump svůj volební slib – zvážit všechny nástroje, aby se vypořádal s čínskými obchodními aktivitami, které mohou poškozovat americký ekonomický zájem.

Je prvním prezidentem, chválí Trumpa Ross, který činí smysluplné kroky k řešení této důležité otázky. Činí tak kroky k ochránění základu inovace, která poháněla americkou produktivitu a bránila naši národní bezpečnost celá desetiletí. Technologický pokrok bude ovlivňovat naši budoucnost a pod dohledem prezidenta Trumpa budou naši inovátoři sklízet plody své ochoty riskovat a vymýšlet nové produkty a služby, které činí Ameriku nejinovativnější zemí na světě.

Naši spojenci a partneři, kteří s námi sdílejí náš závazek k inovacím a ke konkurenci, jsou čínskou aktivitou také poškozeni. Měli by se také mít na pozoru. Budeme nejprve chránit naše duševní vlastnictví, ale také budeme vést snahu obnovit spravedlivý ekonomický, volný a na pravidlech založený ekonomický systém.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.