Banky napomáhají růstu výplatami dividend

Financial Times.  Jedním z důvodů je prý i více synchronizovaný globální růst, napsaly britské noviny.

Růst výplat dividend v druhém kvartálu roku 2017 narostl díky rovnoměrnějšímu ekonomickému růstu a také díky oživení v bankovním sektoru. Po letech se v bankách začaly vyplácet dividendy, v kontrastu s minulými obdobími, které narušily ziskovost.

Minulý rok nízké výdělky a nejistota kolem americký voleb zpomalily růst amerických dividend. Zdá se, že stav globální ekonomiky nyní podporuje jak zisky firem, tak i výplaty dividend.

Právě finanční instituce tvoří polovinu růstu dividend, vzrostly na meziročním základě o 9 %. A sektor „normalizuje svou ziskovost.“

V minulých letech dividendy padly pod náporem nových požadavků na nárůst kapitálu v pokrizových testech. Pokud se podařilo navýšit kapitál na úroveň, která uspokojí regulátory, pak je možné přebytek peněz buď investovat do firmy, nebo vrátit akcionářům.

Regulátoři např. americkým bankám povolili vyplatit téměř všechny zisky svým akcionářům, což je téměř 100 mld. dolarů za šest největších bank.

Silně vzrostly dividendy na rozvíjejících se trzích, což bylo dáno vyššími výdělky těžařů kovů. Jednou z výjimek firem, která nevyplatí dividendu, je Commerzbank, která prochází nákladnou restrukturalizací.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.