Írán varoval, že do pěti dnů může mít k dispozici obohacený uran

AP. Írán slovy svých několika představitelů varoval, že země potřebuje jenom 5 dní na to, aby byla schopná rozjet obohacení uranu na 20 procent, což je hodnota, ve které by materiál mohl být obohacen pro použití pro jadernou zbraň. Sdělil to šéf íránského jaderného programu Ali Akbar Salehi.

Tato slova přišla poté co americký prezident opakovaně hrozil tím, že odstoupí od nukleární dohody z roku 2015. Ta vojenský jaderný program země uložila k ledu. Jako součást dohody se Írán vzdal své zásoby 20% obohaceného uranu a došlo k zrušení řady omezujících sankcí.

Jedná se o ukázku toho, že Írán je ochoten se vymezit proti slovům prezidenta USA, i když chce zároveň udržet dohodu, která umožnila zrušení některých  sankcí proti této zemi a také uzavření celé řady lukrativních zakázek.  Další politici, včetně prezidenta Ruháního se vyjadřovali v poslední době podobně.

Prezident Ruhání, který je považovaný za umírněného politika, varoval minulý týden, že země by mohla obnovit svůj nukleární vojenský program v případě, že USA budou pokračovat v ohrožování a trestání jeho země. Tyto komentáře následovaly v reakci na to, že Trump podepsal zákon, který uvaluje sankce na lidi, kteří se podílejí na obchodování v rámci programu balistických střel a na všechny, kdo s nimi obchodují. Mimo to už americké zákony uvalují sankce na íránské Revoluční gardy a prosazují zbraňové embargo.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.