Draghi: Evropská centrální banka má mezery v porozumění novým skutečnostem

Reuters.  Nekonvenční monetární politika je úspěch, ale stále tu jsou mezery v porozumění těmto novým nástrojům, uvedl Mario Draghi, guvernér Evropské centrální banky.

Varoval před ukvapenými odezvami na nové skutečnosti. Zdůraznil tak nutnost rigorózního výzkumu s tím, že centrální banky musejí své kroky pečlivě zvažovat, vzdát se obhajoby zastaralé politiky, ale také si přiznat mezery ve znalostech toho, jak nové politiky fungují.

Draghiho projev se objevuje v kontextu růstu eurozóny, ale slabé inflace. Je to kombinace, která vede k pochybám o platnosti starých doktrín ohledně inflace, vztahů k zaměstnanosti a celkově schopnosti centrálních bank ovlivnit růst cen.

ECB není sama. I poslední údaje o setkání FEDu ukázaly, že někteří členové mají obavy o validitu svých modelů, protože inflace nezrychluje, i když je ekonomika blízko plné zaměstnanosti a růst na potenciálem ekonomiky.

Draghiho dilema se musí odrazit v praktickou akci již tento podzim. Kvantitativní uvolňování ECB vyprší na konci tohoto roku, což znamená, že bude potřeba rozhodnout buď o jejich rozšíření, nebo o jejich utlumení.

Ekonomika roste, i nezaměstnanost dosáhla nejnižší úrovně za osm let, ale inflace je stále pod cílem ECB. Draghi hájil nekonvenční monetární politiku s tím, že uspěla v situaci extrémních šoků a dokazoval tím, že centrální banky mají moc, i když jsou úrokové sazby na nule.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.