Finský prezident v Bílém domě. Bylo důvodem Rusko?

Yle. Odborníci na mezinárodní vztahy spekulují nad významem unikátní schůzky finského prezidenta Sauli Niinista s americkým protějškem Donaldem Trumpem. Oba státníci se ve Washingtonu sešli v pondělí.

Finský prezident byl pozván do Bílého domu po patnácti letech. Naposledy se té možnosti dostalo prezidentce země Tarje Halonenové, a to byl v Bílém domě prezident George W. Bush.

Připomíná se také, že Niinistö patří mezi jen málo politiků v Evropě, který se v krátké době sešel hned s několika velkými esy za sebou: dvakrát s prezidentem Putinem, v dubnu byl na návštěvě Helsinek čínský prezident Si Ťin-pchin a nyní byl finský prezident na jednání jeden na jednoho ve Washingtonu.

Podle hodnocení odborníků je to znak toho, že finská mezinárodní pozice je posílená.

Svoji roli hrála podle spekulací odborníků nejen blízká spolupráce USA a Finska v Arktické radě, které bude Finsko předsedat, 100 let nezávislosti Finska, ale zřejmě i expertíza na sousední Rusko, kterou Niinistö má.

Jak si hned všimla ruská agentura RIA, prezident Niinistö v pondělí na společné tiskové konferenci s Trumpem řekl, že politika „zadržování Ruska“ nestačí, že zároveň s ní je nutné vést s Ruskem dialog. Odvolal se přitom na prohlášení zemí NATO.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.