Nová verze ukrajinského zákona o reintegraci Donbasu definuje Rusko jako „zemi-agresora“

Unian. Představitelka prezidenta Ukrajiny v ukrajinském parlamentu Irina Lucenko sdělila, že v novém zákoně o reintegraci Donbasu na Ukrajině bude poprvé uzákoněno, že Ruská federace je „zemí-agresorem“.

Lucenko to řekla v pořadu televizní stanice 5 kanál, který vlastní ukrajinský prezident Petro Porošenko. Jak Lucenko řekla, tato právní definice „je pro nás i naše partnery velmi důležitá. Poprvé jsme to definovali, a to neznamená, že Rusko vyhlašujeme válku, že u nás je válka, ne. Je to země-agresor. Jsou zdě jasně definovány mezinárodní body, které nám dají možnost to formulovat.“

V novelizovaném návrhu zákona je taky jasný odkaz na 51. článek Charty OSN o právu na sebeobranu. „To znamená, že Ukrajina má právo na to bránit se. A to je pro to, aby nám Mezinárodní měnový fond dával prostředky, je to pro investory.“, vysvětlovala dále Lucenko.

Novelizovaný zákon také Ukrajinu zbavuje odpovědnosti za to, co se děje na „okupovaných územích“.

Lucenko také zdůraznila, že novela, která je z 99% připravená a má být zaregistrována na jednání parlamentu, byla konzultována se zeměmi normandské čtyřky i se Spojenými státy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.