Region střední Asie nabírá novou sílu. Co na to Washington?

Přečetli jsme: Poslední období je střední Asie a okolí místem větší regionální kooperace a spolupráce, což ukazuje na novou úroveň politické konsolidace i inovací. Co to má znamenat pro USA?

V širším regionu od Kavkazu až po střední Asii dochází k hlubší kooperaci, spolupráci a koordinaci a je to zcela nový vývoj, píše v článku pro prestižní časopis Foreign Affairs odborník na postsovětský prostor Illan Berman.

Před tisíci lety byl tento region centrem obchodu, vědy a inovací, aby potom postupně upadal ve stínu nových impérii a do intelektuální stagnace.

Později byl několik desetiletí pod sovětskou vládou a následně ho charakterizovala postsovětská fragmentace. V uplynulých dvaceti letech regionální diskurz ovládaly územní spory, spory o zdroje a další konflikty. Nyní region střední Asie vykazuje nové znaky obnovy, nového oživení.

V Gruzii se vláda rozhodla k novým reformám pro zlepšení investičního klimatu, Kazachstán začal reformu vzdělávání. Vláda v Ázerbájdžánu zjednodušila vízovou povinnost k podpoře turismu a obchodu, kazašský prezident Nazarbajev zrušil víza pro celkem 45 států. Uzbekistán otevřel nové silnice k lepšímu komunikačnímu spojení s Kazachstánem a Tádžikistánem. Tohle všechno bylo před deseti lety nemyslitelné a ukazuje to na novou úroveň politické konsolidace a inovací.

Praktické i politické příčiny

Příčiny pro to jsou obojí: praktické a politické. Na prvním místě je „na vině“ vnitřní rozvoj těchto zemí po rozpadu SSSR: dost toho musí pořád ještě učiněno ve sféře hospodářského rozvoje, občanské společnosti a stavby infrastruktury. Nicméně dveře pro spolupráci a koordinaci se otevírají vzhledem k nerovnoměrnému růstu a také ke generační výměně.

Faktorem je i nový strach z Ruska a z jeho kroků na Krymu, což jsou kroky, které v postsovětském prostoru budí vážné obavy z ruských snah o to podkopat bezpečnost a suverenitu svých bývalých držav. Odsud se zrodila nová diskuze o větší kooperaci v sousedství Ruska.

Jako další vlivný bod zmiňuje Berman také smrt Islama Karimova, letitého prezidenta Uzbekistánu, která byla spouštěčem řady změn. Jeho nástupce Šavjat Mirzijojev jde cestou normalizační politiky ve vztazích k sousedům, která představuje otevřenou a pragmatickou politiku sousedství.

Regionální rozvoj posiluje nově utvořená síť mladých, vzdělaných a propojených elit. Demograficky přitom má tento region velký podíl mladých lidí. Mediánový věk je 28,6 (v Evropě 39,9) a patří tak k nejmladším regionům světa. Tato síť je novou výzvou starým sovětským, korupčním strukturám, které byly pro region typické.

Mladí a vzdělaní (pod patronátem USA)

Je tomu tak i díky lepšímu přístupu ke vzdělání a internetovému propojení, stejně jako díky – jak Berman zdůrazňuje – podporám amerických grantových institucí jako je například Rumsfeldova nadace. Z těchto programů už vyšlo 200 absolventů, z nichž většina působí na postech ve vládě, v bankách a v byznysu po celém širším regionu.

Zatím není zcela jasné, zda tento pozitivní vývoj bude udržitelně pokračovat i v budoucnosti. Jsou tu dlouhodobé problémy jako je nedostatek dopravního propojení či korupce a konflikty o zdroje, území a historické křivdy, které mohou nový vývoj zastavit. Stejně jako hospodářské problémy dokumentované MMF.

Ale alespoň v daný moment region nabírá sílu navzdory problémům. Tohle všechno by mělo mít význam pro Washington. USA viděly region historicky jako nárazník proti transnacionálním hrozbám (islámský fundamentalismus, obchod s drogami), kartu pro vyjednávání s Ruskem a místo soupeření Moskvy a Pekingu. Vývoj zde ale dnes podle Bermana ukazuje, že USA by měly regionu střední Asie přiřknout samostatnou roli geopolitického centra postsovětského prostoru a spolu s tím začít zjišťovat, jaké vztahy by s ním USA chtěly mít v blízké budoucnosti.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.