Česká politika je kvalitativně jinde

Ilona Švihlíková trochu ironicky glosuje předvolební atmosféru v české politice, kde je, jak se zdá, všechno zase tak nějak jinak.

Česká republika je před volbami do poslanecké sněmovny, o něco dále jsou volby prezidenta republiky. V jiných zemích probíhá volební kampaň nudně, ale u nás jsme o krok dál. Zatímco jinde jsou to voliči, kteří kádrují, posuzují a kritizují kandidáty, u nás je tomu obráceně.

Nejenže naši skvělí zástupci veřejného života nabízejí diagnózu svých spoluobčanů, kteří by jim měli dát hlas, ale dočkáme se od nich i řady skvělých doporučení do života! No uznejte, kde jinde toto najdete?

Například Milan Štěch ví, jak motivovat do práce. Celou pestrou kategorii osob samostatně výdělečných činných prostě shrnul do jednoho pytle, čímž ukázal svou levicovou radikalitu. Tyto OSVČ, od advokátů po matky na mateřské, hledající přivýdělek, naženeme do továren, čímž vyřešíme dlouhodobou degradaci učňovského školství. Zvýšíme tím HDP a naše růžová budoucnost se před námi předestře jako okvětní plátky růže.

Zatímco pan Štěch se postará o osoby, které jsou v pracovně aktivní fázi života, pan ministr Pilný myslí i na seniory. Ví, jaké je to být nevyužitý na stará kolena, a proto již nyní plánuje rekvalifikační programy na sekání trávy pro seniorské vyžírky, kteří si snad myslí, že si celý život platili na důchod, kterého se ještě drze chtějí dožít.

Pan vicepremiér Bělobrádek myslí i na jinak opomíjené skupiny, pro které má řadu inspirujících doporučení. Ženy samoživitelky si mají najít jiného chlapa, což je jistě indikace, že KDU-ČSL míní rozšířit své bohulibé působení na české politické scéně a pomocí peněz z církevních dotací otevřít seznamovací programy pro tyto ženy. Program povede třeba Jiří Čunek, který nevhodné kandidátky na seznámení přestěhuje do buněk a přemístí za město.

Pan Bělobrádek ovšem myslí i na menšiny. Dokázal přesně definovat skupinu, která je vrcholně společensky škodlivá. Konkrétně se jedná „o městské liberální eko-etno-bio vychrtliny s korálky na krku, náušnicemi v nose, pupku a obočí, s plandající sukní a pijící čaje z misky.“ Tento detailní popis nejprve zmátl sociology a agentury na výzkum veřejného mínění, které se domnívají, že KDU-ČSL provádí vlastní, vysoce originální rozčlenění české populace. U některých to vyvolalo paniku i volání po nové metodologie průzkumu preferencí před volbami. Aby se nakonec zjistilo, že prý se jednalo o „konzervativní vtip.“

V samotné KDU-ČSL, jak se nám podařilo zjistit, se ovšem šíří jiná varianta: Bělobrádek po neúspěšném projektu se Starosty plánuje návrat ke kariéře „řezníka“, a právě přesná definice „vychrtlin“ je jednou z cílových skupin jeho budoucí podnikatelské činnosti. Některé hlas ze strany tvrdí, že dokonce jako první marketingovou akci plánuje „zaříznout“ a „opéct na rožni“ svého stranického kolegu Čunka, aby tak ukázal, jak silná křesťanská láska ho k němu pojí.

Někteří kandidáti myslí i na naši zábavu. Již nyní se můžeme těšit na kluziště na Hradčanském náměstí, na kterém bude vystupovat Michal Horáček (zřejmě i se lvy) ve speciální Michal Horáček ice skating show. Vystoupení by měl moderovat Michal Kocáb. Zda u toho budou umělci neklidní se zatím nepodařilo zjistit, neboť americká ambasáda nereagovala na naše dotazy.

Takže jen doufejme, že naši občané přestanou jako obvykle brblat a stěžovat si a ocení kvalitu, péči, a hlavně nekonečnou inovativnost naší politické scény.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.