Trump odmítl čínskou nabídku ohledně oceli – tu, kterou podpořili jeho úředníci

Financial Times.  Prezident odmítl návrhy na snížení nadkapacity a místo toho chce cla, informují noviny Financial Times.

Donald Trump odmítl čínský návrh týkající se snížení nadkapacity u oceli, i když jeho poradci tento návrh vítali. Místo toho tlačí na to, aby byla zavedena cla na dovozy z Číny. Peking krátce po summitu v Hamburku navrhl, že nadkapacitu u oceli sníží o 150 milionů tun do roku 2022. Financial Times ovšem nyní přinášejí informaci, že Trump tento návrh dvakrát odmítl.

Dohodu tohoto typu přivítal např. i Wilbur Ross odpovědný za obchod. Čínský návrh byl přitom významný, šlo o velké objemy. Jenže na tom už nezáleželo, protože prezident se rozhodl, že chce jít jiným směrem, směrem ke clům. Podle spolehlivého zdroje vypadal Ross šokovaně, když Trump tento návrh odmítl. Proti dohodě byl i Steven Bannon (ještě před svým odchodem) a Peter Navarro.

Zdá se, že Trump chce provádět disruptivní politiku a že bude pokračovat tvrdá linie ohledně Číny a to i po odchodu Bannona. Idea ekonomické války s Čínou byla sice Bannonova, ale nemusí být mrtvá jen proto, že Bannon z Bílého domu odešel, říká další zdroj.

Trump se tedy přiklání k použití tzv. článku 232 u obchodního zákona za roku 1962, což znamená uvalit odvetná opatření na základě obav o národní bezpečnost. Ale i to Trump nakonec odložil, protože nechce proti sobě popudit některé kongresmany a především chce prosadit svou daňovou reformu. Stále mu totiž chybí první jasné legislativní vítězství.

Administrativa tedy bude tlačit na Čínu, ale prezident se od oceli přesunul k daním. Takováto porážka se týká hlavně Rosse, který utrpěl řadu porážek. I proto nové iniciativy – tedy prozkoumání toho, jak Čína dodržuje ochranu duševního vlastnictví a nové vyjednání Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) dostal na starost Robert Lighthizer.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.