Globální obchod trpí závažnými problémy, ne jen pomalým růstem

Bloomberg. Šéf největšího suverénního fondu Norges Bank Investment Management na světě Yngve Slyngstad sdělil, že je zde dost náznaků, které ukazují na to, že globální obchod trpí daleko závažnějšími problémy než jen zpomalením.

Slyngstad sdělil, že je dost možné, že dny rozkvětu přeshraničního obchodu mohou být za námi.

Investoři stojí podle něj před otázkou, zda se rychlé zisky nestaly otázkou minulosti. Globální řetězec zásobování byl nastaven jednosměrně prostřednictvím outsourcování nadnárodních firem v Číně.

Hlavní stratég norského suverénního fondu, který vlastní asi 1,3 % globálně registrovaných akcii v celkem 80 zemích, Bjorn Erik Orskaug na konferenci o globalizaci už řekl, že je možné, že světová ekonomika je v bodě zlomu v otázce obchodu, což přivede k mělčím hodnotovým řetězcům a přeshraniční výrobě.

Fond, jenž nyní dosahuje hodnoty 1 trilionů dolarů, hledá nové dluhopisy do svého portfolia. Jeho hlavní funkcí je zajistit do budoucnosti bohatství Norska, které země dnes čerpá především z těžby ropy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.