Německé volby: Ztrácí sociální demokracie a CDU, posiluje AfD

Zdráva dne:  Čtyři týdny před německými spolkovými volbami ztrácí poněkud sociální demokracie a CDU. AfD si naopak polepšila na deset procent. Hlavními prioritními tématy jsou pro voliče uprchlíci, přistěhovalectví a azylová politika – tomu by se měla věnovat vláda po volbách.

Aktuální průzkum ARD – DeutschlandTrend ukázal, že lehce poklesla popularita CDU a SPD, CDU na 38 %, SPD na 22 %. AfD se dostala na 10 %, polepšila si i FDP, Zelení a Die Linke zůstaly na svém.
Zdroj ARD Tagesschau

Přistěhovalecká politika je jasná priorita

Na otázku k nejnaléhavějším politickým úkolům pro další vládu dostali výzkumníci různé odpovědi. Dvanáct procent se domnívá, že je potřeba vyjasnit otázky migrace, nové definice azylového práva a vytvoření zákona o přistěhovalectví. Dalších devět procent chce snížit propast mezi bohatými a chudými, zavést daň pro bohaté a bojovat proti sociální nespravedlnosti a chudobě.

Sedm procent má na prvním místě boj proti terorismu a kriminalitě. Šest procent chce, aby nová vláda dodržovala své sliby, naslouchala lidu a byla transparentnější. Pět procent si prioritně přeje zlepšení a sjednocení vzdělávacího systému. Dalších pět procent prioritně chce, aby se vláda postarala o lepší integraci uprchlíků, čtyři procenta chtějí přísnější azylovou politiku a omezení přistěhovalectví. Tři procenta chtějí, aby se bojovalo proti klimatické změně a politika „Energiewende“, tedy podpory alternativních zdrojů postupovala kupředu.
 
Další tři procenta mají za nejdůležitější téma zajištění na stáří, vyšší důchody a provedení penzijní reformy. Vedle těchto hlavních priorit byla jmenována další témata, např. rodinná politika, vztahy k Rusku a Turecko, hospodářská stabilita.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.