Před summitem BRICS: Jen jeden z členů je opravdu důležitý

Přečetli jsme: Jaký je stav BRICSu před nadcházejícím summitem v Číně a kdo v něm hraje prim? 

Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika: to jsou země BRICS. A jejich zářijový summit je má představit jako protiváhu vůči USA a EU. Ale vliv tohoto svazku je omezený, protože jen jedna země obhájila svou hospodářskou sílu, píše pro ARD Tagesschau Steffen Wurzel.

Čínský ministr zahraničí Wang I je hlavním šéfem organizace summitu BRICS, který se tentokráte koná v čínském Sia-menu. Čína chce, aby byl BRICS větší, silnější a stabilnější.

Analytici, kteří mají blízko k vládě zdůrazňují, že BRICS se v minulých deseti letech osvědčil. Především obchod a obchodní vztahy byly posíleny. Pět zemí se vidí jako protiváha k G7 a jako hlas rozvíjejících se a rozvojových zemí.

Klaus Meyer z Čínsko-evropské mezinárodní byznys školy, která sídlí v Šanghaji, ale říká, že uvnitř skupiny je jen jeden důležitý aktér: Čína. Stačí se prý podívat na statistiky, když BRICS před deseti lety začínal, bylo všech pět zemí poháněcí silou v kategorii rozvíjejících se ekonomik. Ale od té doby zažily všechny země, kromě Číny, krizi. Jedinou zemí se skutečně silným ekonomickým výkonem je Čína.

Čína BRICS nepotřebuje

Čínská ekonomika, říká Meyer, sice už neroste tak silně jako před lety, ale už svým obrovským trhem zastíní ostatní státy, co se ekonomického významu týká. Meyer si dokonce myslí, že Čína tento svazek vůbec nepotřebuje, protože i tak stále častěji udává tón. „Čína žádné skupiny jako BRICS nepotřebuje. Kromě možná G20, ta má určitý význam, když jde o spolupráci s vyspělými zeměmi.“ Vzhledem k čínskému hospodářskému výkonu jsou bilaterální vztahy k jednotlivým rozvíjejícím se zemí důležitější.

Jenže v zemi hostitele to vidí jinak. K summitu jsou už mnoho dní šířeny jen pozitivní zprávy na téma BRICS. O tom, že by snad vliv skupiny klesal, prý nemůže být ani řeči, říká představitel čínského centra pro mezinárodní obchod. Summit v Siamenu by měl otevřít druhé zlaté desetiletí pro BRICS.

V ostatních zemí svazku je možno na toto téma slyšet různé ohlasy. Například v Jižní Africe. Ta je nejmenším členem i podle počtu obyvatel a i podle hospodářského výkonu. Někdo říká, že BRICS je zajímavou kombinací zemí, ale často tyto země mají odporující si zájmy, a o obchodu či ochraně životního prostředí. A pak se nabízí otázka: kde je přirozené spojení mezi zeměmi BRICS, které se postará o společné zájmy?

Společné zájmy

Klaus Meyer se domnívá, že se na summitech, jak to tak bývá, bude koncentrovat na oblasti, kde jsou společné zájmy. A témata, kde mají země různé názory, prostě utlumí. Meyer říká, že účastníci summitu se přihlásí k volnému obchodu a ke světovým přímým investicím. A problémy, které s tím souvisejí, se nebudou zmiňovat. Například to, říká Meyer, že mnoho zahraničních firem cítí v Číně nespravedlivé zacházení.

Co může částečně zastínit summit, jsou politické problémy pěti zemí. Brazílie a Jižní Afrika jsou otřeseny korupčními skandály. Rusko je Západem izolováno. Indie a Čína se střetly kvůli odlehlému himálajskému regionu. Ale nyní je konflikt zažehnán, obě dvě strany sníží vojenskou přítomnost na území. Bezesporu si nikdo nepřál ostrou výměnou názorů při setkání mezi indickým premiérem a čínským prezidentem.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.